Pro nastartování trávení a zdraví tlustého střeva se vyplatí sáhnout po potravinách plných vitaminů
Dieta zaměřená na pročištění tlustého střeva je velmi vhodná pro lidi s problémy se zažíváním. Potraviny určené pro očistu těla zrychlí metabolismus organismu a zlepší celkovou pohodu člověka. Hlavním úkolem tlustého střeva je ukládat vodu a dodávat ji do těla. S vodou se do těla dostávají také živiny a minerály. Jaké příznaky nás upozorňují na problém v tlustém střevě a jaké potraviny tyto problémy dokážou vyřešit?
Příznaky nemoci tlustého střeva
Existuje řada příznaků, kterými dává tělo najevo problémy s tlustým střevem. Většina z nich se dá lehce zaměnit s příznaky problémů pro celý trávicí systém. Proto je také diagnostika onemocnění tlustého střeva velmi složitá. Při příznacích, které uvádíme, je proto vždy vhodná konzultace s lékařem.
Časté příznaky problémů jsou například tlak na řitní otvor, pálení konečníku, časté pálení žáhy, plynatost, bolest břicha ve spodní části, nevolnost, zácpa, zvracení či průjem.
Jaké nemoci postihují tlusté střevo?
Mezi nejčastější onemocnění tlustého střeva patří například syndrom dráždivého tračníku, Hirschprungova choroba, divertikly tlustého střeva, záněty, ischemická kolitida, polypy tlustého střeva a bohužel také i rakovina tlustého střeva.
Čištění tlustého střeva domácími způsoby
Strava je základem pro správné pročištění střev. Jaké potraviny nám pomohou zbavit se zácpy a pročistit tak dlouho nevyprázdněné tlusté střevo? Mezi základní ovoce patří fíky, švestky a jablka. Ze zeleniny jsou vhodné pro pročištění trávicího traktu paprika, cuketa, rajčata, chřest, čočka a artyčoky. Ovoce i zeleninu je vhodné konzumovat čerstvé, ale také sušené. Tyto potraviny je potřeba při očistné kúře zapít dostatečným množstvím tekutin, nejlépe čistou vodou. V zelenině a ovoci je velké množství vlákniny, která také napomáhá správnému fungování střev.
Zdroj: https://www.iowaclinic.com/gastroenterology/ibd-food-what-eat/