Indoor Fern Plant White Background

Pro kapradiny pěstované v bytě je zima náročné období. Postarejte se o ně správně

Jednou z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných v domácnosti je kapradina. Víte ale také, že čistí vzduch? Aby vám dlouho dělala radost, je potřeba se o ni správně starat. Probereme s vámi základní pravidla péče.

Na jižní parapet rostliny nedávejte

Kapradiny obvykle obývají polostinná místa v lese. Rostou ve vlhkém, humózním substrátu, takže podobné podmínky potřebují i ​​při domácím pěstování. V bytech kapradiny rostou nejlépe na světlých místech, ale zároveň chráněných před přímým sluncem. Na jižním okně se necítí dobře, protože jejich jemné listy jsou velice citlivé na spálení od slunce. Pokud jde o substrát, kapradiny nejlépe rostou v úrodné půdě s mírně kyselým pH. Zasaďte je do kompostové zeminy s velkým přídavkem rašeliny a humusu. V zahradnictví seženete zeminu určenou přímo pro pěstování kapradin.

Mohlo by vás zajímat:  Několik základních tipů, jak zajistit, aby se rostlinám pěstovaným doma vždy dařilo
Zdroj obrázku: Pixabay

Potřebují teplo a vlhko

Musíte kapradiny pravidelně zalévat, protože jsou citlivé na vysychání substrátu. Zároveň je ale nepřelévejte. Aby rostliny neměly příliš vody, nasypte na dno květináče vrstvu drenáže.

Ideální pro jejich růst jsou teploty v rozmezí 19–22 °C a zvýšená vzdušná vlhkost. To je důvod, proč je zima pro kapradiny obtížným obdobím. Ve vytápěných místnostech je příliš teplo a sucho. Postavte je proto co nejdále od radiátoru. Misku pod květináčem naplňte vodou a kuličkami keramzitu. Postavte ji do blízkosti zvlhčovače vzduchu nebo venkovního akvária. Kapradiny také mají rády pravidelné kropení.

Mohlo by vás zajímat:  Fíkus benjamin je náladová pokojovka, která se ale může stát skutečnou ozdobou interiéru

Pozor na přílišnou zálivku

Přesazujte rostliny na jaře. V období od března do srpna kapradina vyžaduje pravidelné hnojení, maximálně ale jednou za měsíc. Doporučujeme používat speciální hnojiva, která obsahují nižší koncentraci živin než univerzální hnojiva. V zimě hnojení i zálivku omezte. Důsledkem nedostatečné domácí péče bývá odumírání okrajů a vrcholů listů. Přílišné zalévání způsobuje uhnívání kořenů. Nemocné listy odstraňte a věnujte rostlině náležitou péči.

Zdroj: https://www.thespruce.com/basic-fern-care-1902899
Přidat na Seznam.cz