Male Farmer Harvests Tomatoes Garden Selective Focus

„Příští rok už nic nezaseju, nevyplatí se to.“ Stačil rychlý výpočet, kolik mě stojí péče o naši zahradu

Před několika lety jsem si řekl, že bych mohl mít zahradu. Představoval jsem si, jak si v klidu odpočinu, obklopený přírodou a několika záhony, na kterých bych si sám něco vypěstoval. No a kdo by si nepřál čerstvé plodiny přímo ze své zahrady, že? Začal jsem s pár záhony a skleníkem a myslel si, že to bude hračka.

Rok co rok jsem zjišťoval, že zahrada není jen o relaxaci, ale hlavně o práci. A to dost náročné. Nejdřív musíš připravit půdu, rozhodnout, co vlastně chceš pěstovat, koupit semena, sazenice. A pak začne zalévání, trhání plevelu, řešení škůdců, hnojení… A tak to pokračuje den co den.

Mohlo by vás zajímat:  Drahá hnojiva klidně nechte v obchodě. Přírodní přípravky jsou jednoduché a rostliny je ocení

Letos, když jsem se po úspěšném startu snažil vypořádat s náporem škůdců, co si najednou oblíbili moje plodiny, a zároveň zjišťoval, jaký druh hnojiva použít, došlo mi něco. „Proč to vlastně dělám?“ ptal jsem se sám sebe. A nejenže jsem trávil hodiny na zahradě úmornou prací, ale ještě k tomu jsem investoval nemalé peníze do různých nástrojů, hnojiv a chemikálií.

Tak jsem si sedl a spočítal všechny náklady i čas, co jsem do zahrady investoval. A uvědomil jsem si, že kdybych tu zeleninu a ovoce koupil v obchodě, vyšlo by mě to levněji. Možná by nemělo takovou chuť, jako mé plodiny, asi by nebylo úplně bio a eko, ale ušetřil bych hodiny a hodiny práce. Nehledě na to, že v obchodě mám tu konkrétní zeleninu po celý rok. Ze zahrady jen pár dní nebo týdnů v době sklizně, takže navíc musím řešit, co s ní. Když na ni mám chuť jindy, stejně musím do toho obchodu, protože ta domácí buď ještě není zralá, nebo už je dávno po sklizni.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostér z palet zhotoví každý, vejde se i na malou zahradu a poslouží mnoho let

Rozhodl jsem se, že příští rok už nebudu pěstovat nic. Moje zahrada se stane tím, čím měla být od začátku – místem k relaxaci. Možná si tam postavím altánek nebo malou terasu, kde si v klidu posedím s knížkou nebo budu jen ležet a poslouchat přírodu.

Je to sice rozhodnutí, které mě trochu mrzí, protože mít vlastní zahrádku bylo vždycky mým snem. Ale uvědomil jsem si, že realita je od snu úplně jiná.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz