Leaves 1844706 1920

Zbavovat se shrabaného listí je velká chyba. Nechte ho na zahradě, na jaře budete nadšení

Na podzim má každý zahrádkář jasný úkol. Shrabat celou zahradu a zbavit se všeho podzimního listí je velká práce, avšak je to důležité, aby zahrada před zimou byla uklizená. Vyhazujete popadané listí, nebo ho dokonce pálíte? Využijte ho na maximum!

Mnoho lidí, kteří žijí v domě se zahradou, mají na své zahradě vedle květin a zeleniny také pár ovocných stromů. Právě listnaté stromy na podzim opadají a tvoří po celé zahradě hromady listí. V tu chvíli se pro každého zahrádkáře stává jasným úkolem to, aby shrabal všechny listy z trávníku a upravit tak svůj pozemek do krásy ještě před zimou.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový postřik ochrání rostliny před škůdci a chorobami
Zdroj obrázku: Pixabay

Někteří lidé listy ze zahrady nehrabou

Existují ale také lidé, kteří popadané listí z trávníku neodstraňují a nechávají spadané listí na trávníku klidně i přes zimu. Věří totiž, že pod tíhou napadaného sněhu a díky kouzlu přírody se i listy přirozeně rozloží a dodají tak trávníku potřebnou vláhu i hnojivo. I taková cesta je samozřejmě možná.

Jestliže jsou vaše stromy zdravé a spadané listí není napadené parazity, pak budou dobrým prvkem i pro vaši zahradu. Pokud ale nechcete nechat jen tak ledabyle ležet listí na trávníku a máte raději čistou a upravenou zahradu, můžete listy ze stromů využít i jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Po vypití lahodného nápoje kávu ještě uvítá každá zahrada

Například pro váš kompost budou podzimní listy tou nejlepší vláhou a skvělým základem pro hnojivo. Listí je totiž s podzimními dešti dobře rozložitelné. Shrabané listí vám může také pomoci při ochraně náročnějších květin, které potřebují chránit před prvními mrazíky. Naneste vrstvu listů kolem vřesů nebo jiných rostlin na zahradě, určitě se vám za to na jaře zase odmění krásnými květy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, věříme, že od dalšího podzimu se už listů nebudete zbavovat předešlým způsobem. Je totiž velká škoda listy odvézt, nebo dokonce pálit, když vám mohou ještě dobře posloužit, ať už pro květiny, nebo na kompostu.

Přidat na Seznam.cz