Vegetables

Přírodní hnojiva prospějí rostlinám nejlépe. Využít lze organický odpad z kuchyně

Chemická hnojiva se často používají pro rychlé a viditelné zlepšení růstu rostlin. Nicméně přírodní hnojiva jsou lepším řešením pro zdraví rostlin a pro zemi jako celek. Existuje mnoho domácích přírodních hnojiv, která jsou velmi účinná a snadno dostupná.

Přehled nejlepších přírodních hnojiv pro vaše rostliny

Jedním z nejlepších přírodních hnojiv jsou vaječné skořápky. Stačí je nadrtit a přidat do půdy, což zvýší odolnost rostlin proti různým škůdcům, a při přesazování je nutné je smíchat s novou půdou. Dalším přírodním hnojivem je droždí, které obsahuje minerály, které rostliny potřebují. Smícháním tří gramů droždí s půl litrem teplé vody získáte účinné hnojivo, stačí jen malé množství a rostliny dostanou potřebné živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Známe tajný trik, po kterém orchideje porostou a pokvetou jako o závod

Voda po vaření brambor obsahuje škrob a další živiny, které rostliny ocení, nesmí být však solená. Banánová slupka, bohatá na hořčík a draslík, pomáhá rajčatům v jejich zrání a zlepšuje jejich chuť. Kávová nebo čajová sedlina jsou také oblíbeným přírodním hnojivem.

Zdroj obrázku: Freepik

Překvapivým zdrojem přírodního hnojiva je akvarijní voda, kterou můžete použít na rostliny v zahradě nebo květiny v květináčích. Tato voda obsahuje živiny, které jsou pro rostliny užitečné.

Přestože se zdá, že chemická hnojiva jsou rychlým řešením pro růst rostlin, přírodní hnojiva jsou lepší volbou pro dlouhodobé zdraví rostlin a pro životní prostředí jako celek. Pokud se budete držet přírodních zdrojů, budete mít zdravější a silnější rostliny, které budou krásně kvést.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plísni funguje nejlépe prevence, při jejím objevení je důležité zakročit co nejdříve

Kompostování: Jednoduchý způsob, jak vytvořit vlastní organické hnojivo

Kromě výše zmíněných přírodních hnojiv existuje mnoho dalších možností, jak rostliny hnojit bez použití chemických látek. Jednou z nich je kompostování. Pokud máte zahradu, nebo alespoň malou zahrádku, můžete vytvořit vlastní kompost ze zbytků rostlin a zeleninového odpadu. Kompost je přirozené organické hnojivo, které obsahuje všechny potřebné živiny pro zdravý růst rostlin. Stačí jednoduše sbírat zbytky rostlin a zeleniny do kompostovací nádoby a nechat je přirozeně rozkládat. Pokud máte menší zahradu nebo bydlíte v bytě, existují i speciální kompostovací nádoby do domácnosti, které jsou dostupné v obchodech se zahradní technikou.

Zdroj: https://savvygardening.com/natural-fertilizer/
Přidat na Seznam.cz