Branch Forsythia Tree With Yellow Flowers

Květy zlatice lze sklízet v průběhu dubna. Jejich účinků můžeme využít ve formě tinktury

Jedná se o jedny z prvních květů, které se objevují na jaře a potěší naše oči. Mají také mnoho léčivých vlastností. Jak připravit tinkturu ze zlatice pro zdraví? Přinášíme recept.

Vlastnosti zlatice

Květy zlatice mají mnoho vlastností prospěšných pro lidské zdraví. Především obsahují rutin, který posiluje a vyrovnává napětí v krevních cévách. To je užitečné pro lidi trpící křečovými žilami. Rutin má antioxidační účinek, podporuje imunitu a zabraňuje procesu stárnutí pokožky. Pomáhá i diabetikům, protože snižuje hladinu glukózy v krvi. Zlatice také působí proti alergenům, má celkově uklidňující a protikřečový účinek. Vyhnout by se ale této tinktuře měli lidé s jaterní nedostatečností a chronickými chorobami ledvin, dále těhotné a kojící ženy.

Mohlo by vás zajímat:  Nastartujte organismus hned po ránu: tyto čtyři smoothie nápoje dodají energii na celé dopoledne
Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně sbírat květy?

Najděte keře, které nejsou kontaminované výfukovými plyny a olovem z okolních silnic, například na vlastním pozemku. Sklízejte je v dubnu za slunečného dne, ne po dešti, protože květenství by mělo být suché. Ideálně se do sběru pusťte v poledne, kdy květy mají nejvíce účinných látek. Shromážděné květy sušte na stinném, suchém místě. Příliš mnoho slunečního světla je zbaví léčivých vlastností, stejně jako jejich sušení v troubě nebo v sušičce na ovoce.

Osvědčený recept

Na 100 g květů použijte 0,5 litru 40% vodky. Nasypte květy do litrové nádoby, nalijte na ně vodku, láhev zašroubujte a uložte na suché a tmavé místo na dobu dvou týdnů. Každé dva dny nádobu dobře protřepejte, aby se obsah promíchal. Po dvou týdnech tinkturu přefiltrujte přes kávový filtr nebo gázu a nalijte ji do lahví. Můžete ji předtím lehce osladit medem. S jejím užíváním byste to neměli přehánět. Nepijte ji na prázdný žaludek nebo společně s léky, s nimiž může reagovat. Pijte dvakrát denně v množství 10 ml, můžete ji přidat do černého čaje, který urychluje vstřebávání vitaminu C.

Zdroj: https://www.outdoorapothecary.com/uses-for-forsythia/
Přidat na Seznam.cz