Gardener Mowing Lawn

Při sekání trávníku hraje roli počasí, denní doba i délka zkrácení

Vytáhnout sekačku ze zahradního domku, zapojit kabel nebo dolít benzín, zapnout motor a jet řádek za řádkem. Na sekání trávy přece není nic složitého. To si jistě říká každý, ale ne všichni se mohou pochlubit výsledkem, který by vypadal alespoň přibližně jako golfové nebo fotbalové hřiště. Některé trávníky vypadají příšerně nehledě na to, že se jejich majitel každý víkend snaží o krásný vzhled. Jak je to možné? Zřejmě se dopouští základních chyb, kvůli kterým trávník doslova trpí.

Nabroušený nůž sekačky

Čistit pravidelně sekačku? To dělá jen málokdo, přitom je zřejmé, že během sekání trávy dochází k hromadění zbytků pod krytem a v okolí nože. Sekačku se doporučuje vyčistit po každém použití, k tomu je nezbytné zkontrolovat čepel nože, která musí být dostatečně nabroušená. V opačném případě dochází k trhání travních stébel, která následně na svých vršcích schnou a žloutnou.

Mohlo by vás zajímat:  Dostatečná péče o trávník se vyplatí. Na jaře se znovu zazelená
Zdroj obrázku: Freepik

Jednou týdně ráno nebo v podvečer

Další chybou je nepravidelnost sečení. Trávník potřebuje řádnou údržbu, ideální frekvence je jednou týdně, přičemž také záleží na počasí a povětrnostních podmínkách. Trávník se nesmí sekat v období veder například v poledních hodinách, kdy jsou rostliny pod přímými slunečními paprsky. Naopak je vhodnější vybrat si chladnější ráno či večer, kdy panují příjemnější teploty a rostliny neutrpí šok. Současně je třeba pamatovat na to, že první seč se provádí u nově zasetého trávníku až při výšce v rozmezí 8 až 10 centimetrů. Na jaře se seká poprvé na konci března nebo na začátku dubna, naposledy pak koncem října na výšku cca 4 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim vytváří vhodné podmínky pro založení nového trávníku a dosévání

Pozor na přerostlou trávu i déšť

Jednou za čas a razantně? Tento způsob sečení se nedoporučuje, trávník je vhodné v jarním a letním období sekat častěji, protože stébla rostou rychle. A co dělat, když tráva takzvaně přeroste? V tom případě se musí nejprve zkrátit o polovinu a po pár dnech akci opakovat. Sekání se provádí v den, kdy neprší a současně nesvítí slunce. Kdy rozhodně nesekat? Při dešti a zvýšené vlhkosti, protože sekání mokré trávy způsobuje nerovnosti, k tomu vlhkost vede k rozšiřování škodlivých mikroorganismů a plísní. Voda je navíc nepřítel i samotného zařízení a nože, na který se posekaná tráva přilepí a způsobuje jeho ztupení.

Zdroj: https://scotts.com/en-us/how-to/how-to-mow-the-lawn-lawn-mowing-tips-tricks.html
Přidat na Seznam.cz