Close Up Snow Covered Plants

Před zimou potřebují chránit zahradní rostliny i venkovní vybavení

S příchodem zimy se mění i náš přístup k zahradě. Ačkoliv většina rostlin odpočívá, je stále důležité věnovat jim dostatečnou péči, aby nás na jaře mohly opět kvetoucí krásou potěšit. Příprava zahrady na sněhovou nadílku není jen estetickou záležitostí, ale může zajistit lepší podmínky pro rostliny a minimalizovat škody způsobené zimními mrazy.

Odstranění posečené trávy a listí

Před tím než napadne první sníh, je důležité odstranit posečenou trávu a opadané listí. Tato organická hmota by se mohla pod sněhem rozkládat a vytvářet vhodné podmínky pro výskyt plísní a chorob. Čistá zahrada snáze absorbuje teplo ze sněhu a umožňuje půdě dýchat.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí zavlažovací systém z PET lahví udrží rostliny během dovolené hydratované

Včasná ochrana mladých a citlivých rostlin

Mladé a citlivé rostliny potřebují zvláštní péči. Pokud je to možné, doporučuje se je zakrýt speciálními ochrannými materiály, které zabraňují namrzání. Tato opatření jsou klíčová zejména v oblastech s nízkými teplotami, kde mohou mrazy způsobit trvalé poškození mladých rostlin.

Close Up White Flower Plants
Zdroj obrázku: Freepik

Mulčování půdy

Přidání vrstvy mulče na půdu je efektivní způsob, jak udržet stálou teplotu a vlhkost. Mulč chrání kořeny rostlin před extrémními teplotními výkyvy a pomáhá udržovat půdu v optimálním stavu. Mulčování půdy má rovněž výhodu v tom, že brání růstu plevelů, které by mohly poškodit zahradu.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč ochrání rostliny před rozmary počasí i plevelem. Ten nejlepší je čistě přírodní

Kontrola stavu stromů a keřů

Stromy a keře jsou v zimě náchylnější k poškození, zejména pokud jsou zatíženy mokrým sněhem. Je důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a odstranit případné nebezpečné větve. Tím se snížíte riziko, že by váha sněhu mohla způsobit lámání nebo odlamování částí stromů.

Péče o zahradní nářadí

Před zimou je vhodné zkontrolovat, vyčistit a uklidit zahradní nářadí. Přezimování se týká nejen rostlin, ale i nástrojů. Očistit, naolejovat a správně uskladnit zahradní nástroje zajistí, že budou připraveny k použití v příští sezóně.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/winter-garden-prep-8349556
Přidat na Seznam.cz