Decorative Pond With Water Lily Leaves Reflections Trees Water Autumn Park Beauty Nature

Před prvními mrazy je důležité zabezpečit zahradní jezírko a postarat se o ryby a rostliny

Zahradní jezírka jsou krásným doplňkem každé zahrady, ale zimní měsíce mohou představovat pro tyto vodní prvky výzvu. Jakmile teploty začnou klesat, je důležité zajistit, aby vaše zahradní jezírko zůstalo v dobrém stavu a vaše ryby a rostliny přežily zimu. Nyní si řekneme, jak ho můžete snadno ochránit i na své zahradě.

Čištění jezírka

Před prvním mrazem je důležité provést důkladné čištění jezírka. Odstraňte spadané listí, odumřelé rostliny a jiné nečistoty z vody. Pokud máte v rybníčku ryby, musíte mnohem více čistit sediment na dně jezírka. To zlepší kvalitu vody a sníží riziko, že ryby utrpí nedostatek kyslíku.

Mohlo by vás zajímat:  Prášky na bolest hlavy jsou zbytečné. Úlevu přinesou bylinky i oblíbené koření

Ochrana ryb

Ryby jsou zranitelné v zimních měsících, protože voda se ochlazuje a může dokonce zamrznout. Pokud máte ryby v zahradním jezírku, zvažte instalaci vzduchového čerpadla, které udržuje hladinu kyslíku na správné úrovni. Pokud jezírko hluboké, ryby by se měly stáhnout do hlubších vrstev, kde je voda teplejší.

pond-with-flowers-fish
Zdroj obrázku: Freepik

Zakrytí jezírka

Jestliže očekáváte velmi chladné zimy, měli byste zvážit zakrytí jezírka síťovinou nebo speciálním izolačním materiálem. To zamezí zamrznutí povrchu vody a ochrání ryby i rostliny. Nicméně, je důležité nechat nějakou část povrchu volnou, aby se dostalo kyslíku. Musíte si také rozmyslet, jestli necháte jezírko plné vody nebo ho vypustíte. Podle toho musíte zvážit zakrytí nebo jinou ochranu vodní plochy.

Mohlo by vás zajímat:  Proti krtkům jde bojovat i jednoduše. Vůně některých rostlin je zažene bezpečně daleko

Údržba rostlin

Rostliny v zahradním jezírku také vyžadují péči v zimním období. Některé druhy mohou zimovat ve vodě, zatímco jiné potřebují být přeneseny do mělké vody nebo dokonce přesazeny do nádob s vodou, které budou uvnitř chráněny před mrazem.

Kontrola stavu jezírka

Během zimních měsíců je důležité pravidelně kontrolovat stav jezírka. Pokud zjistíte, že se povrch vody zamrazil, nepokoušejte se ho rozbít, protože to může poškodit ryby. Namísto toho použijte hrníček s horkou vodou, abyste vytvořili otvor v ledu, který umožní výměnu kyslíku.

Zdroj: https://www.thepondguy.com/learning-center/fall-shutdown/
Přidat na Seznam.cz