Adorable Cute Boy Caring Indoor Plants Home Little Helper Household Leisure Activity Child Wipes Dust From Leaves Home Gardening Concept Cozy Room Earth Colors Casual Clothing

Pravidelné čištění listů rostlinám prospěje. Zároveň jim může dodat důležité živiny

Na listech znovu vidíte vrstvu prachu a nevíte co s ním? V tomto článku vám poradíme pár triků, jak se prachu zbavit rychle a efektivně. A samozřejmě tak, abyste vašim rostlinám neublížili.

Klasické utírání hadříkem

Nejméně invazivní a nejznámější způsob, jak se zbavit prachu, je utírání listů mokrým hadříkem. Tento způsob může být trochu zdlouhavý, ale alespoň víte, že rostlinu nepoškodíte. Důležitý prvek při takovém čištění je i teplota vody, kterou používáte k utírání. Upřednostňovat byste měli vodu teplou, díky které nezůstanou na listech nevýrazné skvrny.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň v květináči vyžaduje okamžitý zásah. Účinnou pomoc najdeme v každé kuchyni

Samozřejmě tento způsob může být náročný u rostlin s jemnými listy. Ty je lepší vzít do vany nebo sprchy a jemně listy osprchovat. Musíte si však dávat pozor, abyste to dělali opatrně a nepoškodili listy. Také je dobré zakrýt substrát, aby nedošlo k přelití rostliny. Po osprchování listy jemně protřepejte a květináč položte na ručník, abyste se zbavili přebytečné vody. Při pravidelném opakování se vám rostlinky určitě odvděčí.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozzařte listy vašich rostlin

To, že jsou banány velmi zdravé, všichni dobře víme. Věděli jste však, že jsou zdravé i pro vaše rostliny? Stačí, když přetřete listy banánovou slupkou a dodáte rostlině spoustu vitamínů a minerálů, které následně rozzáří celou rostlinu. Pivo může mít na rostliny podobné účinky. Zkuste namočit hadřík do odstátého piva a přetřete jím listy rostliny. Po takové kúře se vám bude rostlina hezky lesknout.

Mohlo by vás zajímat:  Nekvetoucí orchidej není na vyhození. Jednoduchými triky ji opět přesvědčíte k růstu do krásy

Používáte-li k čištění pouze čistou vodu, zkuste do ní kápnout pár kapek oleje. Listy budou lesklé a díky jemné mastnotě se prach nebude na listech usazovat tak rychle. Je velmi důležité, abyste prach z rostlin odstraňovali pravidelně. Avšak pozor, některé druhy rostlin snášejí takové zásahy méně než ostatní. Nastudujte si proto vždy dopředu, jakou péči vaše rostlina potřebuje.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-houseplant-leaves-1403206
Přidat na Seznam.cz