Pravidelné čištění listů rostlinám prospěje. Zároveň jim může dodat důležité živiny

Na listech znovu vidíte vrstvu prachu a nevíte co s ním? V tomto článku vám poradíme pár triků, jak se prachu zbavit rychle a efektivně. A samozřejmě tak, abyste vašim rostlinám neublížili.

Klasické utírání hadříkem

Nejméně invazivní a nejznámější způsob, jak se zbavit prachu, je utírání listů mokrým hadříkem. Tento způsob může být trochu zdlouhavý, ale alespoň víte, že rostlinu nepoškodíte. Důležitý prvek při takovém čištění je i teplota vody, kterou používáte k utírání. Upřednostňovat byste měli vodu teplou, díky které nezůstanou na listech nevýrazné skvrny.

Samozřejmě tento způsob může být náročný u rostlin s jemnými listy. Ty je lepší vzít do vany nebo sprchy a jemně listy osprchovat. Musíte si však dávat pozor, abyste to dělali opatrně a nepoškodili listy. Také je dobré zakrýt substrát, aby nedošlo k přelití rostliny. Po osprchování listy jemně protřepejte a květináč položte na ručník, abyste se zbavili přebytečné vody. Při pravidelném opakování se vám rostlinky určitě odvděčí.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny opředené pověstí mohou přinést domů neštěstí
Zdroj obrázku: Freepik

Rozzařte listy vašich rostlin

To, že jsou banány velmi zdravé, všichni dobře víme. Věděli jste však, že jsou zdravé i pro vaše rostliny? Stačí, když přetřete listy banánovou slupkou a dodáte rostlině spoustu vitamínů a minerálů, které následně rozzáří celou rostlinu. Pivo může mít na rostliny podobné účinky. Zkuste namočit hadřík do odstátého piva a přetřete jím listy rostliny. Po takové kúře se vám bude rostlina hezky lesknout.

Používáte-li k čištění pouze čistou vodu, zkuste do ní kápnout pár kapek oleje. Listy budou lesklé a díky jemné mastnotě se prach nebude na listech usazovat tak rychle. Je velmi důležité, abyste prach z rostlin odstraňovali pravidelně. Avšak pozor, některé druhy rostlin snášejí takové zásahy méně než ostatní. Nastudujte si proto vždy dopředu, jakou péči vaše rostlina potřebuje.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-houseplant-leaves-1403206
Přidat na Seznam.cz