Bíle natřené stromy na zahradách nemají majitelé náhodou, barva má v zimě svůj účel
Možná jste si bílé barvy na stromech všimly, když jste projížděli kolem ovocných sadů. Zkušení zahrádkáři a pěstitelé jistě potvrdí, že bělení kmenů patří k základům péče o ovocné stromy. Leden je pro tuto proceduru ideálním obdobím. Před čím vlastně bělení ovocné stromy ochrání?
- obecně před oslabením
- v období končící zimy před mrazovými trhlinami
- před náchylností k chorobám a škůdcům
Mrazové trhliny
Do bělení ovocných stromů by se pěstitelé měli pustit v době mezi začátkem mrazíků a jarním táním. Právě náhlé teplotní výkyvy počínajícího jara totiž stromům způsobují celou řadu problémů. Mrazové trhliny v korových i dřevních částech stromů vznikají nejčastěji v lednu a únoru, kdy je rozdíl mezi denní a noční teplotou nejmarkantnější.
Bělení je nejlepším řešením. Když tuto péči nepodceníte, ochráníte ovocné stromy před oslabením, a tím i před napadením škůdci či chorobami. Jak je to možné? Bílá barva totiž odráží sluneční paprsky, čímž zabraňuje přehřátí kůry. Kromě toho bílý nátěr v pozdějších měsících odpuzuje hmyz a škůdce.
Bělení: jak na to?
S první fází bělení stromů je ideální začít na přelomu listopadu a prosince. Opakovat jej musíme až do jarního tání, většinou tedy dvakrát až třikrát. Pokud však nátěr na kmenech ovocných stromů dobře drží, stačí je natřít jen jednou. Významným faktorem jsou povětrnostní podmínky, zejména sníh či déšť.
Vhodný nátěr k péči o ovocné stromy je možné zakoupit v zahradnictví, případně si jej můžete vyrobit doma za použití vápna a vody (v poměru zhruba 1:5). Aby nátěr lépe držel, přidává se hlína. Zaměřte se především na starší stromy, péče však prospěje všem z nich. Výjimkou nejsou ani keře.
Když jste si zakoupili či vyrobili bílý nátěr, přichází čas samotného bělení. Obecně se doporučuje ovocné stromy (či keře) natírat po celé ploše kmenu, až do výše prvního patra větví. Bílou barvu nanášíme měkkým štětcem rovnoměrně přímo na kůru stromů.