Spathiphyllum Home Interior (1)

Tyto pokojové rostliny ozdobí každý interiér, domácí vzduch k tomu dokonale vyčistí

Jsou krásné a dělají radost. Ano, interiérové rostliny jsou potěchou pro oči a v poslední době získávají na popularitě při dotváření designu jednotlivých místností. Vnášejí do interiéru jedinečnost, k tomu mají praktickou funkci, protože vylepšují vzduch o kyslík a čistí jej od různých nebezpečných látek a toxinů. A co víc, některé umí vyčistit domácnost od nepříjemných pachů včetně cigaretového kouře a jiné zase pomohou s úklidem, protože zbaví vzduch prachu.

Africká fialka (Saintpaulia)

Překrásná rostlina, která pochází z Tanzanie, se dostala do Evropy už na konci 19. století a od té doby bylo vyšlechtěno na 20 000 různých odrůd a kultivarů. Africké fialky se pěstují nejen pro svůj půvab, ale též pro schopnost pohlcovat kuchyňské nebo jiné nepříjemné pachy. Čistý vzduch po smažení řízků? Právě z toho důvodu mohou zdobit parapety a poličky v blízkosti sporáku. Jejich nespornou výhodou je snadné pěstování a to, že kvetou po celý rok.

Mohlo by vás zajímat:  Také rostliny si zaslouží jednou za čas pořádnou očistu. Ke kráse napomůže i obyčejný banán

Palma horská (Chamaedorea elegans)

Palma horská neboli chamedorea má výjimečný vzhled a pochází z horských oblastí Mexika a Guatemaly. Zpeřené listy rostou ve vějířích, což lahodí očím, současně tato rostlina pohlcuje různé pachy včetně těch z plynových spotřebičů a likviduje toxiny ze vzduchu. Roste po dlouhá léta a může dorůst až do výšky jednoho metru. Snese polostín, ale naopak nesnáší umístění u topení nebo radiátoru. Vzhledem k tomu, že miluje vysokou vlhkost, může se usadit do koupelny.

Zdroj obrázku: Freepik

Pantoflíček (Calceolaria)

Jeho domovinou je jihoamerická země a z Chile si přivezl směs barev, kterými hýří. Pantoflíčky nebo také calceolarie jsou potěšením pro celou domácnost. Květy mívají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu a kvetou od dubna do začátku prázdnin. Nevýhodou je, že se jedná o jednoletku, která po odkvětu uhyne. Benefitem naopak je fakt, že sbírá rozvířený prach ze vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  K rozkvětu dopomůže orchideji citronová šťáva nebo káva

Toulcovka (Spathiphyllum)

Toulcovka neboli lopatkovec patří mezi nejoblíbenější pokojovky, které fungují jako zelené čističky vzduchu. Kromě likvidace toxinů ze vzduchu dokážou rovněž eliminovat cigaretový kouř. Je potřeba dbát, aby listy nebyly zaneseny prachem. Tyto rostliny mají rády vyšší vlhkost vzduchu, naopak nesnesou průvan nebo příliš vysoké teploty, proto musí být v dostatečné vzdálenosti od puštěných radiátorů.

Zdroj: https://www.almanac.com/10-indoor-plants-clean-air
Přidat na Seznam.cz