Fresh Garlic Dark Wooden Table

Postřik z droždí ochrání rostliny před houbovými chorobami, česnek zlikviduje škůdce

Někdy mají přírodní metody stejný nebo ještě větší efekt než látky chemické. Zahrada není výjimkou. Není třeba používat škodlivé pesticidy, stačí, když máte k dispozici česnek a obyčejné kvasnice.

Droždí a česnek místo pesticidů

Rostliny na zahradě jsou oblíbenou pochoutkou pro škůdce nebo trpí různými chorobami. Pesticidy nemusí být to správné řešení. Škodí totiž životnímu prostředí a mají negativní vliv na lidské zdraví. Vhodnou přírodní alternativou je česnek. Stejně jako pro lidi má prospěšné antibakteriální účinky i pro rostliny. Obsahuje látku alicin, která potlačuje růst bakterií a hub. Další významné sloučeniny jsou organosírové sloučeniny, které jsou zodpovědné za typické česnekové aroma, jímž zároveň odpuzují potenciální škůdce nebo hmyz.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda pomůže proti škůdcům, upraví pH půdy a zlepší chuť některé zeleniny

Ochrannou funkci plní také pekařské droždí. Kvasinky jsou svým způsobem houby, které však neškodí rostlinám, naopak potlačují růst jiných, často patogenních organismů. Zároveň dovedou zabránit chorobám, jako jsou šedá plíseň nebo alternarióza. Nejenže neškodí, ony dokonce žijí s rostlinami v symbióze a pomáhají jim vstřebat živiny z půdy. Kvasnice jako takové jsou zdrojem mnoha prospěšných látek, například vitaminů nebo i bílkovin a minerálů. Není tedy na škodu přihnojit droždím mladé sazenice.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití jako ekologické postřiky

Obě výše zmiňované suroviny lze použít nejrůznějšími způsoby. My se zaměříme na využití ve formě postřiků. Česnek s vodou bude účinný proti mšicím, roztočům nebo bílým vločkám. Vyrovná se ale i s bakteriálními a plísňovými nemocemi. 200 gramů nadrobno nasekaného česneku přidejte do asi 10 litrů vody. Tuto směs dobře zamíchejte a nechte 24 hodin stát. Vzhledem k tomu, že nemá trvanlivost jako chemické přípravky, extrakt přelitý do postřikovače spotřebujte co nejrychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Citron se doma rozhodně neztratí. Celá domácnost bude díky němu zářit čistotou

Pokud se potřebujete zbavit houbových onemocnění, mezi která patří například šedá plíseň, hnědá hniloba nebo bramborová plíseň, použijte postřik připravený z kvasnic. Největší účinek bude mít na jahody, okurky a rajčata. 100 gramů kvasnic rozmíchejte v půl litru mléka a poté smíchejte s deseti litry vody. Doporučujeme listy postříkat z obou stran. Nejúčinnější bude při aplikaci jednou týdně. Stejně jako v případě pesticidů se pokuste rostliny stříkat v bezvětří a suchu. Někdy nemusí být přírodní přípravky stejně účinné jako ty chemické, nicméně při pravidelné aplikaci určité zlepšení znatelné bude.

Zdroj: https://browin.com/blog/baker-s-yeast-application-in-the-garden, https://gardenerspath.com/plants/herbs/garlic-pest-control/
Přidat na Seznam.cz