Postarejte se o zelený trávník, nad kterým všichni sousedi puknou závistí
S přicházejícím oteplením nastává čas dopřát trávníkům trochu péče a údržby. Protože krásně zelený, zářivý trávník je vizitkou každého správného zahrádkáře. Ošetření a údržba naštěstí nemusí zabrat celý váš víkend. Zde jsou některé osvědčené způsoby, jak zajistit, aby váš trávník vypadal svěže a zářivě po celý rok.
Sekání podle ročního období
Tráva roste, když teploty stoupnou nad 7 °C. Jakmile se tedy začne oteplovat, dopřejte svému trávníku první „střih“. Pravidelné sekání zabrání šíření plevele. Od jara do podzimu sekejte trávník jedenkrát týdně. Během parného a suchého léta nechte trávník vyrůst alespoň do výšky 5 cm. Taková výška ponechává rostlinám dostatečné živiny, stimuluje růst nových výhonků a trávník se nebude tak rychle vysoušet. Na podzim nemusíte sekat tak často, akorát je důležité shrabat listí, aby měl trávník dostatek kyslíku a slunečního světla.
Poctivé zalévání je lepší než lehké kropení
Bohaté zalévání pomáhá rozvíjet kořeny hluboko v půdě, které pronikají do podpovrchových vodních zdrojů, zatímco lehké kropení pouze zvlhčuje trávu a povrch půdy a zvyšuje potřebu častějšího zalévání. Trávníky obvykle vyžadují 15–25 litrů/m² vody týdně. To se samozřejmě může lišit v závislosti na teplotě, typu trávy a půdních podmínkách. Trávníky v písčitých půdách mohou potřebovat dvakrát tolik vody, zatímco ty v jílovitých jen polovinu.
Když trávník ztrácí pružnost, vadne nebo je matný, je to známka toho, že potřebuje zalít. Ani přílišné zalévání však není zdravé. Pokud vidíte, že je půda ještě mokrá, počkejte se zaléváním na další den, až půda na povrchu oschne. Nejlepší čas na zalévání je brzy ráno. Pokud zaléváte až večer, myslete na to, že trávníky, které zůstávají přes noc vlhké, jsou náchylnější na vznik plísní a hub.
Hnojiva a odstranění plevele
Při aplikaci prostředků na hubení plevele a hnojiv berte v úvahu následující body:
- Nejlepší obranou proti plevelu je hustý trávník, který neposkytuje semenům plevele dostatek slunečního záření ani prostor pro klíčení.
- Boj s plevelem zahajte už brzy na jaře, aby neměl šanci zapustit hluboké kořeny.
- Hnojte brzy na jaře, abyste nastartovali vývoj kořenů. Hnojení na podzim pomůže napravit škody z léta a urychlí růst kořenů.
- Přečtěte si návod: některé chemikálie fungují pouze za vlhkosti, jiné jsou vodou znehodnoceny.
Zdroj: https://www.arecenze.cz/sekacky/, https://www.lowes.com/n/how-to/8-easy-tips-for-the-perfect-lawn