Trava1

Posekané trávy ze zahrady bývá velké množství, vyplatí se ji chytře využít

Sekání patří mezi nejčastější údržbu trávy. Možná se vám tato činnost zdá úsměvná, ale pokud nebude prováděna, můžete krásný trávník úplně zničit. Takže je jistě důležité trávník udržovat a pečovat o něj. Když už jsme u toho sekání, vždy vám zbydou posekaná stébla, která s největší pravděpodobností vyhazujete do BIO odpadu. Věděli jste ale, že takovou posekanou trávu lze opětovně použít?

Jak ji použít

Nevýhodou sečení je, že se vždy musíme nějakým způsobem poprat se zbylými stébly. Nemusíme však zdlouhavě shrabávat posekanou trávu, můžeme ji nechat volně ležet na zemi. Ale jen tehdy, pokud posekaná tráva neobsahuje jiný plevel se semeny. Posekaná tráva se rozloží a poskytne rostlinám dusík nezbytný pro růst.

Mohlo by vás zajímat:  Vřesy na jaře ocení zastřihnutí i pořádnou výživu. Během roku se pak rozrostou v barevný koberec
Zdroj obrázku: Freepik

Jako hnojivo

Posekaná tráva může sloužit i jako hnojivo. Stačí, když trávu odházíte na kompost nebo ji tam vysypete. Trávu byste ale měli proložit například větvičkami a čas od času kompost promíchat.

Mulčování

Posekaná tráva může posloužit i jako mulčovací směs. Aby ale mohla být pro tento účel využita, musíte ji nechat usušit. Pokud je tráva suchá, můžete s ní zakrýt záhony zeleniny i květin. Chrání zeminu před tvorbou plevelu a také zem nebude tolik vysychat.

Mohlo by vás zajímat:  Díky jedinému triku voda z brambor už nikdy nepřeteče. Stačí přidat jedinou surovinu navíc
Zdroj obrázku: Freepik

Chrání před mrazem

Před zimou můžete některé choulostivé keře přikrýt trávou, aby nezmrzly. Například okrasné trávy nebo růže. Jakmile trávu vysušíte, svažte ji a zakryjte s ní stonky keřů, ale i kořeny a některé listy.

Speciální lék pro rostliny

Takzvaný travní lék ochrání ovocné stromy a keře před houbovým onemocněním. Nasypte trávu do hrnce a zalijte ji vodou – musí být zalita celá část trávy. Poté přibližně třicet minut vařte. Po uvaření nechte vychladit a zřeďte ji v poměru 3 : 1 s vodou. Nastříkejte na stromy či keře. Opakujte každé dva týdny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/lawn-care/lgen/what-to-do-with-grass-clippings.htm
Přidat na Seznam.cz