Plant 3341475 1920

Popálení kopřivou nepřináší rizika, ale tyto zdravotní benefity

Spálil jsi se o kopřivu? To bude dobré, nic si z toho nedělej. Kopřiva je zdravá, a alespoň nebudeš mít revma. Znáte tyto věty? Také vás tak maminky utěšovaly? Přemýšleli jste někdy, co je pravdy na popálení od kopřivy, a jak popálení působí na naše zdraví? Považovali jste tuto bylinku pouze jako nepříjemný plevel? Čtěte dále a jistě si vytvoříte novou představu.

Co způsobuje popálení

Jemné chloupky, které má kopřiva na svých listech, se po dotyku zapíchnou do kůže a poté vznikne nepříjemná a pálivá bolest. Je to způsobeno chemickou látkou zvanou kyselinou mravenčí, která se dostane pod kůži a v kombinaci s histaminem způsobí velké podráždění. Dříve se tímto způsobem léčili lidé s problematickým a bolestivým revmatem kloubů, protože obsahující látky, jako je zmíněný histamin, kyselina mravenčí a serotonin zvyšují prokrvení povrchových cév a následné znecitlivění. Ovšem, tato léčba se již nedoporučuje kvůli vysoké bolestivosti od popálení, která může bolet více než samotné revma.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy odpudí vůně některých bylin. Budou se držet dál od zahrady i domova
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dále již bylo prokázáno, že jemné chloupky na povrchu kopřivy obsahují protizánětlivé a antibiotické látky urychlující hojení poranění. Na postižená místa se přikládají sušené kopřivy, které se předem namáčely.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další možné využití

Listy i nať lze použít také na čaj. I když je kopřiva považována za plevel, její účinky pro zdraví jsou obdivuhodné. Pokud budete pít kopřivový čaj, můžete se zbavit či zmírnit různé onemocnění a nepříjemnosti, jako je revmatismu, zlepšení menopauzy, snížení cukru v krvi, zlepšení chudokrevnosti, čistí krev, zlepšuje alergii a mnoho jiných blahodárných účinků. Nejen jako čaj bude kopřivá vhodná, ale také z ní můžete udělat špenát či vynikající polévku. Nejlépe však z mladých listů kopřiv. Abychom nezapomněli, kopřivy obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, jsou to:

  • vitamíny A, C, B
  • chlorofyl
  • železo, vápník, draslík
  • flavonoidy, třísloviny
Mohlo by vás zajímat:  Bylinková spirála dodá zahradě zcela nový rozměr. Netradiční prvek postavíme pouze z přírodních materiálů

Pokud jste se kopřivu rozhodli užívat perorálně, jako čaj, užívejte jednu čajovou lžičku sušené kopřivy nanejvýš 3x denně, a to po dobu dvou týdnů.

Přidat na Seznam.cz