Peony 5069447 1920

Majestátní pivoňky si získají své obdivovatele pestrými barvami, lákavými vůněmi i nenáročnou péčí

Pivoňky jsou rozkvetlými královnami jarních záhonků. Během staletí bylo objeveno více než třicet druhů pivoněk, které se mohou pyšnit krásnými a sladce vonícími květy. Pivoňky jsou také nejvděčnějšími květinami, které jsou nenáročné na pěstování. Jaké druhy vybrat?

Japonská pivoňka

Jedná se o jednokvěté stromové pivoňky s jedním nebo dvěma vnějšími okvětními lístky a dlouhými tyčinkami jiné barvy. Mezi odrůdy japonských pivoněk patří sladce vonící Ewelina s krémově bílými zubatými lístky, slámově medovým středem a bohatým květenstvím či Władysława s růžovými květy, uprostřed nichž se vyjímá světle žlutý střed.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené balkonové rostliny udrží komáry i mouchy daleko
Zdroj obrázku: Pixabay

Čínská pivoňka

Tento druh patří, díky extrémně ozdobným květům, mezi nejčastěji pěstované v našich zahradách. Pro dobrý růst a bujné květenství potřebuje úrodnou a mírně kyselou půdu a také hojné hnojení – nejlépe fermentovaným hnojem.

Sarah Bernhardt

Plná květina s pastelově růžovými okvětními lístky, která se neodlišuje nijak zvláštní vůní. Jde o možná nejoblíbenější odrůdu čínských pivoněk na světě. Poněkud výstředně byla pojmenována v roce 1906 po vynikající a vysoce výstřední francouzské herečce Sarah Bernhardt.

Zdroj obrázku: Pixabay

Duchesse de Nemours 

Jedna z nejkrásnějších odrůd čínských pivoněk, pěstována pro své sněhově bílé květenství o šířce 15‍–‍20 cm. Její vnitřní okvětní lístky se mírně kroutí. Když začíná kvést, ukazuje svůj žlutozelený střed.

Mohlo by vás zajímat:  Nebuďte smutní, když odkvete zahrada. Některé květiny vykvetou hned dvakrát do roka

Pivoňka keřovitá

Tato odrůda roste ve formě keře a kvete od května do konce června. Dlouhé bohaté květy mají na okrajích lístků mírné ozubení. Tato odrůda má střídavě umístěné vejčité listy a nápadné aromatické květy. Roste špatně v kyselém substrátu.

Pivoňka úzkolistá

Za jméno vděčí svému tvaru listů, které jsou velmi úzké, opeřené. Tento nízký keř, na kterém se v květnu a červnu objevují tmavě červené lesklé květy s jednotlivými okvětními lístky, se cítí nejlépe v mírně kyselé půdě. Vysadit ji lze jako trvalku, ve společnosti každoročně kvetoucích rostlin či nízkých okrasných trav. Stejně dobře vypadá na skalce.

Přidat na Seznam.cz