Slug 1569009 1920

Slimáky raději nesolte, nejlépe je odpudí aroma česneku nebo suchá zemina

Léto se blíží, sázíte oblíbenou zeleninu, vytrháváte plevel, staráte se o svou úrodu, když najednou spatříte slizké a nakousané listy. Slimáci! Nezvaní hosté, kteří dokážou pěstitele pěkně potrápit. A nejde pouze o zeleninu. Slimáci si rádi pochutnají i na různých květinách a také bylinkách. Pokud jste si všimli slimáka nebo slizkých listů, zasáhněte včas. Lze se jich velmi jednoduše zbavit.    

Nevítaní hosté slimáci

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Slimáci jsou přímo hrozbou každé zahrady. Milují kompost, tedy neživý, ale i živý rostlinný materiál. Pochutnají si snad úplně na všem. I na takové sladké mrkvi, která je zahrabaná několik centimetrů pod zemí. Největší návštěvnost těchto škůdců je zejména v noci, kdy je úplný klid. Vaše zahrada představuje slavnostní hostinu, kterou slimáci nepohrdnou. Slimáci, ale i hlemýždi, kteří se také považují za postrach zahrad, kladou své vejce již na jaře a v létě. Počet vajec může být až neuvěřitelných 400 kusů! Líhnou se přibližně tři týdny po nakladení. Proto také bude důležité se jich co nejrychleji zbavit, než se z nich stanou opravdoví hladoví škůdci.  

Mohlo by vás zajímat:  Káva ovlivňuje zdraví celého těla. Na játra má překvapivě silné účinky

Preventivní opatření je nejlepší

Že je prevence lepší než samotná léčba? To je jisté a platí to i v tomto případě. První způsob může být okopávání záhonů a časté kypření půdy. Díky tomuto způsobu vrchní hlína vyschne a slimáci se zde nebudou moci snáze pohybovat. Další možností je umístění ptačích boudek s pravidelným přísunem ptačího zobu. Ptáci se naučí na vaši zahradu vracet a pomohou vám s likvidací slimáků a hlemýžďů. Máte pocit, že svou péči o zahradu převzali tito škůdci? Vyzkoušejte níže uvedené způsoby.    

Mohlo by vás zajímat:  Úchvatný plicník je krásná květina a jedinečná léčivka, na kterou se můžete spolehnout

Česnek

Použít můžete i česnek, který je přírodní, a navíc neničí životní prostředí. Tato zelenina má úžasně pronikavou vůni, jež není pro hlemýždě či slimáka žádnou výhrou. Nevoní jim a přímo jej odpuzuje. Jak připravit česnekový odpuzovač:

  • 2 palice česneku
  • 1 litr vody
  • Uzavíratelná láhev

Litr vody přiveďte k varu a přidejte pomačkaný či rozdrcený česnek. Tuto česnekovou vodu nechcete deset minut probublávat. Po deseti minutách vodu sceďte a nechte ji vychladit. Jakmile bude česnekový vývar studený, přelijte ho do uzavíratelné láhve. Pro použití přidejte do jednoho litru čisté vody dvě polévkové lžíce česnekového vývaru a postříkejte či zalijte zahradu. Pokud vám slimáci pojídají rostliny, postříkejte je touto směsí. 

Přidat na Seznam.cz