White Laundry Hanging String Outdoors

3 tipy na domácí bělidla, která šetří přírodu i oděvy

Bělidlo je běžně používaný čisticí prostředek, který lze nalézt ve většině domácností. Často se používá k čištění a dezinfekci povrchů, prádla či bazénů. Navzdory své užitečnosti při čištění však může bělidlo také představovat značné nebezpečí pro lidské zdraví. Doma si přitom můžeme vyrobit přírodní alternativy, které jsou bezpečné a stojí jen zlomek ceny běžného bělidla.

Nebezpečný chlor

Bělidlo je vysoce žíravá a toxická chemikálie, která může způsobit vážné zdravotní problémy. Primární aktivní složkou bělidla je chlornan sodný, který je vysoce reaktivní a může způsobit chemické poleptání kůže a očí, stejně jako dýchací potíže při vdechnutí. Navíc také patří mezi karcinogenní látky.

Mohlo by vás zajímat:  Kávovou sedlinu můžeme využít jako hnojivo. Lze ji přimíchat do půdy nebo zálivky

Bělidlo by se nikdy nemělo míchat s jinými chemikáliemi, protože může vytvářet nebezpečné chemické reakce, které uvolňují toxické výpary. Například smíchání bělidla s amoniakem vytváří toxický plyn chloramin, který může způsobit vážné dýchací potíže, a dokonce i smrt. Když navíc bělidlo nepoužíváme správně, může poškodit životní prostředí. Bělidlo totiž reaguje s jinými chemikáliemi v systémech čištění odpadních vod a vytváří škodlivé vedlejší produkty, které poškozují vodní a další organismy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na domácí bělidlo

Pokud se nechcete vzdát účinků bělidla, ale nelíbí se vám jeho zdravotní rizika, nabízíme vám řešení ve formě přírodních bělidel, která si vyrobíte sami doma.

  • Citronová šťáva: Citronová šťáva je přírodní bělicí činidlo, které pomůže vybělit a rozjasnit prádlo. Chcete-li použít citronovou šťávu jako přírodní bělidlo, přidejte 1/2 šálku citronové šťávy do pracího cyklu spolu s běžným pracím prostředkem.
  • Peroxid vodíku: Peroxid vodíku je přírodní dezinfekční prostředek, který také pomáhá vybělit a rozjasnit prádlo. Chcete-li použít peroxid vodíku jako přírodní bělidlo, přidejte 1 šálek peroxidu vodíku do pracího cyklu spolu s běžným pracím prostředkem.
  • Jedlá soda: Jedlá soda je jemné abrazivo, které pomáhá odstranit skvrny a pachy a rozjasňuje vyprané prádlo. Chcete-li použít jedlou sodu jako přírodní bělidlo, přidejte 1/2 šálku jedlé sody do pracího cyklu spolu s běžným pracím prostředkem.
Zdroj: https://puracy.com/blogs/cleaning-tips/7-ways-to-whiten-clothes-without-bleach
Přidat na Seznam.cz