Little Girl Sweeping Cobblestone Floor Using Straw Broom

Dlažební kostky mohou vydržet v perfektním stavu po dlouhé roky. Pravidelné čištění je základ

Dlažební kostky se těší velké oblibě. Pokud se o ně správně staráme, vypadají nejen elegantně, ale také se zvýší jejich životnost. Základem je impregnace, ale opomenout by se neměla ani pravidelná údržba. Čištění povrchu neodkládejte až na chvíli, kdy se na kostkách objeví skvrny. Raději využijte domácí metody k průběžnému odstranění nečistot.

Čistěte preventivně

Čím dříve na znečištění zareagujeme, tím snazší bude jeho odstranění. Zároveň povrch kostek ochráníme před zabarvením, kterého by bylo těžké se zbavit. Dlažební kostky by se měly čistit alespoň třikrát za sezónu. Na jaře je jejich údržba nutná vzhledem k nepříznivým podmínkám, kterým byl materiál v zimě vystavený. V létě se kostky čistí pro osvěžení vzhledu a na podzim pro ochranu před nastávající zimou.

Mohlo by vás zajímat:  Při houbaření se často zapomíná na správnou hygienu

Mnoho výrobců dlažebních kostek nabízí impregnovanou dlažbu, která je odolnější vůči nečistotám i vlivům počasí. Určitě se vyplatí do takové úpravy investovat. Úklid začneme prostým zametením a odstraněním listí, písku a prachu. Takto připravený povrch je připravený na mytí. Nejjednodušším způsobem je použití tlakové myčky a teplé vody. Takto odstraníme i mastné skvrny. Pro zvýšení účinnosti je možné vodu předem smíchat s jemným čisticím prostředkem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ocet, soda a cola

Nemusíme investovat do drahých přípravků, postačí obyčejný kuchyňský ocet. Je ekologický, levný a velmi účinný. Funguje nejen při odstraňování vodního kamene v koupelně, ale právě i při mytí dlažebních kostek. Ocet naředíme s vodou v poměru 2 : 1 a nastříkáme směs na kostky. Zároveň se tak zbavíme mechu a prorůstajícího plevele.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivové hnojivo doplní do půdy zásadní minerály pro prospívání rostlin

S odolnými skvrnami si lokálně poradí jedlá soda. Smícháme ji s vodou do husté pasty a naneseme na postižené místo. Necháme působit několik minut a poté vydrhneme. Nakonec opláchneme studenou vodou. Na čištění kostek lze použít i oblíbenou colu, která je zbaví stop rzi. Stačí ji nanést na skvrnu a nechat působit pár hodin nebo přes noc.

Zdroj: https://thestewartlumberco.com/blog/how-to-clean-and-maintain-cobblestone-walkways-and-patios/
Přidat na Seznam.cz