Blueberries Ripening Bush Close Up

Podzimní bobule obohatí jídelníček. Jejich výsadba má několik jednoduchých pravidel

Podzim je obdobím zářivých barev, svěžího vzduchu a bohaté úrody. Zatímco mnozí spojují toto roční období s dýněmi a jablky, nepřehlédněte nádherný svět podzimních bobulí. Tyto skvosty přírody nejen dodají vašim podzimním pokrmům na chuti, ale také přinesou krásu vaší zahradě.

Výběr správných odrůd bobulí

Než začnete pěstovat podzimní bobule, je důležité vybrat ty správné odrůdy pro váš region a preference. Zde je několik oblíbených možností, které je třeba zvážit:

  • Ostružiny: Tyto tmavé, šťavnaté bobule jsou velmi všestranné a lze je použít do koláčů, džemů nebo si je vychutnat čerstvé.
  • Maliny: Dostupné v červených, černých a zlatých odrůdách, maliny jsou chutné a relativně snadno se pěstují. Můžete si je vychutnat čerstvé nebo v dezertech.
  • Borůvky: I když jsou typické pro léto, některé odrůdy borůvek lze sklízet až do podzimu. Jsou nabité antioxidanty a jsou ideální na muffiny, palačinky nebo jen tak samotné.
  • Bezinky: Bezinky jsou známé svými vlastnostmi podporujícími imunitu. Dají se z nich vyrobit sirup, džemy nebo třeba víno.
  • Rybíz: Tyto malé, kyselé bobule přicházejí v červených, černých a bílých odrůdách. Jsou vynikající pro přípravu džemů, želé a omáček.
Mohlo by vás zajímat:  Maliny jsou pro škůdce velkým lákadlem. Někteří můžou ovocné keře úplně zničit
Raspberry Branch
Zdroj obrázku: Freepik

Výsadba podzimních bobulí

  1. Vyberte si vhodné místo: Většina podzimních plodů dává přednost plnému slunci, proto si na zahradě vyberte místo, kde bude každý den svítí alespoň 6-8 hodin slunečního světla.
  2. Připravte půdu: Ujistěte se, že je vaše půda dobře odvodněná a bohatá na organickou hmotu. Možná budete muset doplnit půdu kompostem, abyste zajistili nejlepší podmínky pro růst.
  3. Výsadba: V závislosti na typu bobulí rozmístěte rostliny cca metr od sebe, abyste umožnili správnou cirkulaci vzduchu.
  4. Mulčování: Aplikujte kolem rostlin vrstvu mulče, abyste udrželi vlhkost, potlačili plevel a regulovali teplotu půdy.
Mohlo by vás zajímat:  Citron se doma nikdy neztratí. Jeho využití je mnohem pestřejší, než se zdá

Sklizeň podzimních bobulí

Různé bobule dozrávají v různých časech během podzimu. Věnujte pozornost konkrétní době sklizně u vámi vybraných odrůd. Bobule jsou obvykle zralé, když jsou baculaté, jasně zbarvené a při jemném zatažení se snadno odlepí od rostliny. S bobulemi zacházejte opatrně, aby nedošlo k otlakům. Pomocí malých nůžek nebo prořezávačů odstřihněte ovoce z rostliny.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/fruit/fall-berry-planting-guide/
Přidat na Seznam.cz