Woman Taking Care Her Plant Baby

Podzim je ideální pro výsadbu fíkovníku

Podzim je skvělým obdobím pro výsadbu mnoha rostlin, a to zejména keřů a stromů. Září a říjen je pro zahrádkáře velmi aktivním obdobím, které nesmí nikdo propásnout. Až do chvíle, než začnou mrazy, máte hodně práce. V podnebí s mírnými zimami je ideální na podzim vysadit také fíkovníky nebo olivovníky. Poradíme vám, jak na to.

Proč zvolit na výsadbu podzim?

Na podzim je půda vlhká, ale ne mokrá. To je pro mladé stromky naprosto ideální. Navíc budou mít dostatek času na to, aby zakořenili před příchodem jara. Na podzim jsou také méně aktivní škůdci i choroby. Máte proto mnohem lepší šanci na získání zdravého a silného stromu před teplým obdobím roku. Na jaře budou moci začít rychle růst, protože již budou mít dobrý základ z podzimu a zimy. Platí to nejen pro venkovní pěstování, ale také pro vnitřní použití.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci si vzali na mušku pravidlo pěti vteřin. Oblíbené je hlavně v rodinách s dětmi
ficus-elastica-clay-terracotta-flower-pot-stands-wooden-stand-flowers
Zdroj obrázku: Freepik

Ideální doba výsadby

Mírné a suché zimní klima je ideální pro podzimní výsadbu. Půda by měla být kyprá a propustná, aby se v ní nedržela přebytečná voda. Neutrální pH (6,0-7,0) je pro fíkovníky skvělá. Fíky nevyžadují příliš velké zalévání. Fíkovník můžete zasadit i bez listů. To je pro něj nejlepší, protože se bude moci soustředit na zakořenění do půdy. Stromek můžete zasadit i s listy, ale v tomto případě musíte rostlinu v prvních dnech poctivě zalévat. Díky tomu nevyschnou její kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Vavřínový list navrátí krásu každým vlasům, příprava domácího balzámu je jednoduchá

Sázení fíkovníku

Na fíkovník vykopejte jámu dvakrát větší, než jsou kořeny. Jáma musí mít stejnou hloubku jako kořenový systém. Strom by měl být na jižní strany, asi dvě stopy od zdi. Snažte se nenarušit kořenový bal a nezapomeňte na mulčování půdy kolem. Fíkovníky můžete zasadit také do menší nádoby. Jakmile udeří větší mrazy, snadno ji přesunete do sklepa nebo garáže. Nevýhodou je fakt, že se kořeny nebudou moci vyvíjet, pokud nebudou ve volné půdě. Do květináče nezapomeňte udělat pořádné otvory, protože stromek musí mít velmi dobrou drenáž.

Zdroj: https://www.thespruce.com/grow-ficus-trees-1902757
Přidat na Seznam.cz