Autumn Leaves 4682608 1920

Podzimní úklid zahrady má svá pravidla. Správně odstranit listí je základ

Podzim – pro někoho to nejhorší roční období, a pro někoho to nejkrásnější. Když se začnou barvit listí na stromech, ranní mlhy, stříbrný svit rosy na trávě, zkrátka je vidět, že se příroda chystá k odpočinku. Všechno jako by se zpomalilo, zklidnilo. Pole jsou sklizená, tráva přestává růst, zemědělci sejí ozimy, a léto je definitivně pryč. A pak pomalu začnou ze stromů padat listy. Nejdříve jeden, pak další, a pak už není strom, ze kterého by listí nezačalo padat. A když se k tomu přidá vítr, ve vzduchu poletuje listí jako sněhové vločky. To už je podzim v plném proudu.

Stará dobrá klasika-hrábě

Úklid listí obyčejně řešíme klasicky – hrábě, vaky na listí, kolečka a nikdy nekončící kolotoč úklidu, a to hned po tom, co nám to podzimní vítr krásně rozhází po celé zahradě. Dřív se listí pálilo, a typická vůně kouře se linula snad z každé zahrady. Jaký to nezaměnitelný znak podzimu. Sloupy kouře stoupající k obloze, nebo se linoucí od zahrady k zahradě, v závislosti na tom, jaké je počasí. Našli se i tací, kteří opadané listí shrabali a použili do kompostu jako součást regenerace bio materiálu. Někdo z něho také připravil pelíšek pro ježka na zimu. I tak může být listí užitečné.

Mohlo by vás zajímat:  Travní osiva

Pomocníci na elektřinu, či benzín

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kromě klasického hrabání dnes existují i modernější metody úklidu spadaného listí. Jednou z těchto metod je používání vysavačů, nebo fukarů vzduchu, které nám mohou s úklidem výrazně pomoci. Stále však zůstává dokončení likvidace listí. I když použijeme fukar, listí se hromadí na místě, kde ho chceme mít. Výrazně ulehčit práci s nakládkou nám může obyčejná pogumovaná plachta. Když ji rozprostřeme na nějakém rovinatém místě pod stromy, a následně rohy zatížíme cihlami, nebo kameny, můžeme listí jak fukarem, tak i obyčejnými hráběmi hromadit na připravené plachtě. Jakmile máme listí shrabané na plachtě, odstraníme zátěž a plachtu jednoduše zvedneme a rohy svážeme k sobě. Následně stačí listí v plachtě odnést nebo odvézt na kompost, nebo do připraveného kontejneru. Pak pár dní počkáme až spadne další listí a celý postup opakujeme, a to tak dlouho, až máme uklizeno.

Mohlo by vás zajímat:  Dostatečná péče o trávník se vyplatí. Na jaře se znovu zazelená

Může nás spadané listí ohrožovat?

Mějte na paměti pár důvodů, proč spadané listí uklízet. Některé druhy stromů může napadnout houbová choroba, plíseň, nebo i jiné další choroby. Pokud bychom takto napadené listí nechali na zahradě do jara, může se stát, že se z nakažených listů může choroba dostat země, a kořenovým systémem zpět do stromů. Pak nám nezbývá nic jiného, než přistoupit k likvidaci takových chorob chemickou cestou. Což je sice účinné, ale tyto látky se dostávají i do ovoce, nebo zeleniny a my je pak konzumuje. Dalším nebezpečím z neuklizeného listí může být obyčejný úraz. Případů uklouznutí a následného úrazu by nám oddělení chirurgie mohly předložit desítky. Tak když nic jiného myslete na bezpečnost svoji a svých nejbližších. A pamatujte, že listí, hnůj, tráva se časem rozloží, a vytvoří kompost, který nám doplní živiny nejen pro stromy, ale celou zahradu, a to bez jakékoliv chemie. A to je přínos k nezaplacení. Tak hodně pohody při podzimním úklidu.

Přidat na Seznam.cz