Rose 616013 1920

Vypěstovat růže je hračka. Stačí jejich stonky zapíchat do brambor

Tohle české úsloví o zanedbaných lidech určitě znáte: Ten je tak špinavý, že by mohl ve vlasech pěstovat brambory. O tom, že by na někom skutečně vyrostly brambory, jsme zatím ještě neslyšeli. Víme ovšem, že v bramborách můžete pěstovat růže. Oblíbené okrasné květiny si totiž z brambory dokážou vytáhnout celou řadu živin, které samy potřebují, a pak rostou lépe než z obyčejné zeminy. Dnes vám prozradíme, jak na to.

Pěstování růží na maďarský způsob

S unikátním návodem přišel populární maďarský Youtube kanál Fenyutas, který se podobným vychytávkám dlouhodobě věnuje. Postup je velmi jednoduchý:

  • Uprostřed velkého bramboru udělejte úzký otvor, který by neměl jít skrz. Nejsnazší je využít AKU vrtačku nebo šroubovák, vystačíte si ale i s úzkým nožem.
  • Vezměte čerstvě ustřižený stonek růže. Šikmým řezem odstraňte květ a s ním vrchní 3 centimetry stonku. Pokud květ ještě neodkvetl, můžete si jím ozdobit třeba jídelní stůl. Vzhledem k tomu, že nám z brambory vyroste nový květ, je ale lepší využít stonek s odkvetlým květem.
  • Stonek zbavte všech listů a jeho spodní část zasuňte do otvoru v bramboře.
  • Bramboru dejte do květináče s dostatkem prostoru a zeminy, měla by být zhruba 5 centimetrů pod povrchem. Také pod bramborou by mělo být alespoň 5 centimetrů kvalitní zeminy.
Mohlo by vás zajímat:  "Vím, že cirkulárka dělá hluk, ale jindy než v neděli nemám čas. Na vsi je to běžné," vysvětloval jsem náplavě z Prahy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plastový skleník a dostatek vláhy

Takto zasazený stonek je v našich zeměpisných šířkách dobré umístit do skleníku. Ten snadno nahradíte plastovou lahví, z níž odříznete spodek. Lahev zabodněte do hlíny tak, aby stonek mohl prorůst skrz hrdlo. K výrobě skleníku se nejlépe hodí lahve od mléka či ledového čaje, které mají širší hrdla, a zároveň jsou dostatečně vysoké.

Takto zasazenou růži je třeba zalévat. Nikoli však příliš intenzivně, je lepší několik rychlých postřiků než jedna velká sprcha. Růži zalévejte okolo plastové lahve, ne skrz ni. Dodržíte-li tento postup, za týden či dva vám z brambory vyroste krásná růže s novým květem. Kromě květu také vyrazí nové listy.

Mohlo by vás zajímat:  Ošetření po bodnutí komárem: domácí prostředky sníží otok a bolest

S bramborou vydrží růže déle

Pěstování růže z brambory má ještě jednu výhodu – pokud růži z květináče vytáhnete i s bramborou, její květ vám vydrží déle, než odkvete. Po očištění brambory od zeminy můžete takovou růži směle umístit i na stůl v jídelně či obývacím pokoji a sledovat, jak tento neobvyklý způsob pěstování překvapí vaše návštěvy.

Přidat na Seznam.cz