Disinfectant 5093503 1920 (1)

Potravinový mol: Pryč s nimi pomocí osvědčených babských rad

Potravinoví moli jsou nepříjemní škůdci, kteří vlezou snad všude. Jsou to malí motýlci, kteří i přes svou velikost dokáží v kuchyni napáchat velké škody. Jestliže si všimnete mola, který právě vylítnul ze spíže a o kus dál nějakého malého červa, je zle. Nyní bude potřeba, abyste zkontrolovali veškeré svoje potravinové zásoby, jako jsou mouky, ovesné vločky, čokolády, těstoviny, rýže a jiné suché potraviny, zda se v nich nenachází červi či jemné pavučinky. Našli jste jedno z již uvedeného u vás doma? A co teď? Inspirujte se funkčními radami, které moly dostanou z domu. Obrňte se trpělivostí a jdeme na to.

Mohlo by vás zajímat:  Smutnice se do pokojovek s chutí zakousnou. Rostliny zachrání žlutá miska a česnek

Rady nad zlato

Mnohdy je lepší a vlastně i výhodnější použít dary naší kuchyně než drahé komerční prostředky, které možná ani nefungují, nebo jsou pro lidské zdraví škodlivé. Jestliže máte doma moly, vyzkoušejte jednu z těchto metod, které využívaly i naše milované babičky. K tomu budete potřebovat jednu nebo i více možností a ingrediencí:

  • koření – bobkový list, černý pepř
  • jablečný ocet
  • pivo
  • sušený chmel
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koření, jako je bobkový list a černý pepř můžete navázat do pytlíčků a umístit mezi suchými potravinami ve skříňce. Pokud je sezóna levandule, přidejte ji k této směsi. Levandule je dokonalý odpuzovač molů. Druhou možností bude ocet – jednoduše umístěte do skříně, na linku nebo tam, kam potřebujete, malé misky s jablečným octem – moli se v něm utopí. Stejně zafunguje i pivo. Jen s tím rozdílem, že trochu piva nalijete do vyšší láhve, kterou přikryjete fáškem a následně jej pevně upevníte k hrdlu, například gumičkou. Tam se mol dostane, ale zpět už ne. Jako poslední můžete vyzkoušet sušený chmel, který seženete převážně koncem prázdnin ve zdravých výživách či v bylinkářství. Chmel dejte do papírových pytlíčků a umístěte je všude tam, kde se moli nacházejí.

Mohlo by vás zajímat:  Přestože můžou krtci zahradě prospět, většina při pohledu na krtiny šílí. Vyhnat je není nemožné
Zdroj obrázku: wikipedia.org

Závěrem

Tímto způsobem moly vyženete nebo zahubíte. Po vyhnání z vaší spíže budou tito škůdci jako omámení. Posedají všude kolem na zeď a vy tak budete mít možnost je odchytit a zbavit se jich. Nezapomínejte i na prevenci, ta je mnohdy efektivnější než samotné hubení. Doporučujeme nedělat zásoby, pravidelně spíž vyklízet, staré suché potraviny vyhazovat a nejlépe investovat do nějakých dóz. Dnes se dají sehnat okrasné dózy na mouku, rýži a jiné potraviny. Nebo si jej jednoduše vyrobte z větších zavařovacích sklenic.

Přidat na Seznam.cz