Solar Panel Cell Dramatic Sunset Sky Clean Alternative Power Energy Concept

Na fotovoltaiku mají jít další miliardy, ministr životního prostředí Brabec potvrdil velký zájem

Fotovoltaické elektrárny jsou v České republice velmi rozporuplné. Patrně nikdo nemá nic proti tomu, když si někdo zrealizuje menší elektrárničku na své střeše, nebo u svého domu. Co je ale lidem trnem v oku, to jsou megalomanské stavby na mnoha polích. Stačí se projet po České republice a na mnoha místech jsou pole místo pěstovaných plodin plná těchto nevzhledných monster, která vznikla v souvislosti se státní podporou a mnoha lidem pomohla vydělat nemalé peníze.

Další investice do fotovoltaiky

Prioritou české republiky je podle Ministerstva životního prostředí snaha zvýšit podíl čisté energie. Tedy té, která vznikla výhradně z obnovitelných zdrojů. I proto se z Modernizačního fondu začnou vyčleňovat další miliardy ve formě dotací na výrobu čisté energie ze slunce. V prvních výzvách bylo uvolněno 4,5 miliard korun a v plánu je tento rozpočet postupně navyšovat. A je jasné, že takové finanční objemy mohou českou energetiku výrazně změnit.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře usušené dřevo je nezbytné pro efektivní topení v krbu
Zdroj obrázku: Freepik

Stojíme na prahu revoluce

K chystaným miliardám, které mají zamířit do obnovitelných zdrojů, tedy do oblasti fotovoltaických elektráren, se vyjádřil i samotný ministr vnitra Richard Brabec. Ten považuje daný krok za start určité revoluce. A také se vyjádřil k samotnému zájmu ze strany těch, kteří by chtěli fotovoltaickou elektrárnu vybudovat: V předregistračních výzvách jsme obdrželi přes devět tisíc projektových záměrů a 90 % z nich se týká právě fotovoltaiky. Takže čekáme opravdu velký zájem a jsem zvědavý, kolik projektů se do ostrých výzev nakonec přihlásí“. Dodává, že podpora má být čistě investiční. Na rozdíl od boomu v roce 2009, který výrazně zatížil státní rozpočet, nemá být aktuální podpora spojena s tou provozní.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo chce víc, nemá nic aneb jak jsem si nepřečetl návod k použití

Zvýhodňování některých oblastí

Hodnocení podaných žádostí by mělo být individuální, s přihlédnutím k velikosti samotné elektrárny. Už nyní se ale ví, že realizace v některých oblastech bude spojena s určitým zvýhodněním. Jednat se bude především o regiony, jako je Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/news_20210530-revoluce-v-zelene-energetice-je-tady-do-obnovitelnych-zdroju-MZP-posle-miliardy
Přidat na Seznam.cz