Zamiokulkas Flower Basket

Po tomhle drinku poroste zamiokulkas jako zblázněný. Bude chloubou i začínajícího pěstitele

Zamiokulkas nebo také jen kulkas patří v současnosti mezi nejoblíbenější pokojovky, dotváří design místnosti, navíc funguje jako čistička vzduchu od toxinů. Výhodou je nenáročnost této hrnkové rostliny, odpustí začínajícím pěstitelům i občasné zapomínání na zálivku. V období růstu je rostlina sytě zelená a vytváří nové stonky se zelenkavou barvou, které vypadají naprosto kouzelně. Jakým způsobem ještě více podpořit růst této exotické krásky?

Péče o zamiokulkas není složitá

Zamiokulkas pochází z tropických oblastí v Africe, kde roste pod korunami stromů. Ke svému růstu v květníku nepotřebuje přílišnou péči, substrát musí být dostatečně úrodný, humózní a kyselý. Zamiokulkas nesmí stát ve vodě, proto je nutné na dno nádoby vysypat drenáž ze štěrku, kamínků nebo nadrcených cihel. Rostlina netrpí na škůdce a je poměrně odolná vůči chorobám, dokonce snese zapomnětlivce, kteři ji čas od času nezalijí. Když začnou listy žloutnout a kořeny hnědnout, je zle a potřebuje zavlažit.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si klidný spánek. Tyto rostliny doma vyčistí vzduch a hodí se i do ložnice
Zdroj obrázku: Pixabay

Dostatek světla je základ

Ve svém přirozeném prostředí se nachází pod stromy, ale neznamená to, že žije v úplném stínu. Naopak mu vyhovuje dostatek světla a polostín, nesmí být na přímém slunci. Zamiokulkas je ideální pro začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet pěstování sukulentních rostlin. Velkou výhodou je, že působí blahodárně na zdraví, protože čistí vzduch od toxinů, zejména od toluenu, xylenu a benzenu. V přírodě dorůstá výšky jednoho metru, v domácím prostředí asi polovinu.

Domácí hnojivo pro bujný růst

Jak tuto africkou krásku podpořit v růstu? Ve chvíli, kdy neraší nové lístky, dává rostlina signál, že nemá dostatek živin a potřebuje podpořit v rozvoji. Je možné tedy aplikovat domácí hnojivo, které se připravuje z:

  • 500 ml vody,
  • 1/2 lžičky čpavku (10% amoniaku).
Mohlo by vás zajímat:  Dracéna vyčistí domácí vzduch, péče o ni je snadná

Po zamíchání se směsí zalije zamiokulkas jednou za dva až tři týdny, což je také obvyklá frekvence zalévání tohoto sukulentu.

Zdroj: https://thehealthyhouseplant.com/fertilizing-zz-plants-how-often-and-with-what/
Přidat na Seznam.cz