Po kousnutí komárem uleví běžné bylinky, z nich také vyrobíte účinný repelent
Nejaktivnější jsou brzy ráno a také po setmění, otravují nás hlavně v létě, pokud se vydáme na dovolenou do kempu nebo pod stan a rádi trávíme čas večer u ohně. Jak si poradit s otravnými komáry a jak dosáhnout úlevy, pokud nás přeci jen dostanou?
Pomoci může olej z kočičí máty
Šanta kočičí se používá v chovatelství a také v bylinkářství. Naplňte nádobu do poloviny čerstvou šantou spolu s květinami. Nalijte olivový olej a nechte působit. Odložte na dva týdny na slunný parapet a každý druhý den nádobou zatřeste. Poté olej přeceďte přes plátno a vytlačte z něj bylinky. Několikrát denně bolavou pokožku namažte v místech, kde vás komár štípl. Pomohou také čerstvé listy kočičí máty.
Další bylinkou, která vám uleví, je šalvěj. Nalijte jednu čajovou lžičku sušené bylinky do 3/4 hrnku vroucí vody, nechte ji asi 15 minut vařit a poté můžete nálev použít na bolavá místa. Pokud toto budete opakovat po dobu pěti dní až třikrát denně, brzy se nevzhledného a nepříjemného štípnutí zbavíte.
Na zánět nebo otok pomůže cibulový zábal
Na pokousané místo můžete přiložit plátek syrové cibule a nechat ji deset minut působit. Pokud ale dojde k zánětu, zarudnutí bolavého místa nebo otoku, připravte si obklad z cibule, kterou převařte v troše vody. Rozetřete na konzistenci kaše a přiložte na otok. Ulevit by se vám mělo během několika minut.
Jako první pomoc můžete zkusit naslinit prst a potřít si slinami postižené místo. Použít lze také zubní pastu, dětský pudr nebo přiložit na štípnutí ledový obklad. Vyrobit si můžete domácí repelent, který mějte přes léto vždy po ruce. K jeho výrobě budete potřebovat lžičku levandule, lžičku pelyňku, kořen puškvorce, tymián, 3 dl lihu a lahvičku s rozprašovačem.
Bylinky smíchejte, zalijte lihem a nechte 14 dní louhovat. Nezapomeňte každý den nádobu protřepat. Přeceďte, nalijte do rozprašovače a používejte dle potřeby.