Plísni na rostlinách přeje vlhko, zakročit je třeba co nejdřív
Plíseň je po roztočích a pylu nejčastější příčinou alergií. Velmi rychle se rozrůstá, takže pokud ji zahlédnete, jednejte rychle. Plíseň se tvoří hlavně ve vlhkých místnostech v domě, ale vidět ji můžete také na svých květinách, které pěstujete doma na parapetě.
Plíseň se častěji tvoří v zimě, když se k rostlinám dostává méně světla
Vytváří na půdě bílý povlak, ale může zakořenit i hlouběji. Sbírejte ji z povrchu a přesuňte květináč na místo, kde bude mít květina více světla a také místo pro dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud máte vedle sebe na okně několik rostlin, podporuje to právě riziko vzniku plísní.
Plíseň na květinách uvidíte, pokud ji přeléváte a nenecháváte půdu dostatečně vyschnout. Rostlina nemá šanci všechnu vodu vsáknout do sebe. Plíseň může napadnou také kořenový systém rostliny – v tom případě je nutné ji celou přesadit. Příčinou vzniku plísně může být také špatně zvolené hnojivo. K odstranění můžete použít naše tipy.
Pomůže odstátá česneková voda
Každý den postižené rostliny můžete zalévat česnekovou vodou. Stačí stroužek česneku protlačit lisem a nalít na něj litr teplé vody. Před prvním použitím počkejte půl hodiny. Vodu můžete použít několikrát, novou udělejte, až vám dojde. Při loupání česneku můžete slupky vložit do půdy. Až dorazí teplé dny, rostlinám se uleví.
Pokud plíseň odstraňujete ještě za mrazivých dní, dejte rostlinu do teplejší místnosti a kromě světla zajistěte také mírnější zálivku. Plíseň se stáhne a v půdě nastane rovnováha. Dbejte při přesazení rostliny na dobré provzdušnění. K nasáknutí přebytečné vlhkosti může pomoci perlit nebo keramzit – při napadení plísní vrstvu kamínků odstraníte a nahradíte novými.
Pokud si nevíte s plísněmi rady, pomohou fungicidy. Najdete je v zahrádkářských potřebách a květinářstvích. Některé chemické prostředky ale naopak mohou plísně vytvořit, proto se raději vždy poraďte s odborníky, jaký přípravek na rostliny použít.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/white-mold-on-plants