Top View Cucumber Sliced Wooden Cutting Board Black Stone Horizontal

Plátek okurky v květináči odhalí, že pokojové rostliny napadli škůdci

Zelená vegetace v květináčích je v interiéru úžasným designovým prvkem, současně lahodí oku, a co víc, hrnkové rostliny často slouží jako účinné přírodní čističky vzduchu. Rostliny potřebují pro svůj rozvoj a krásný vzhled pravidelnou péči a zálivku, přesto se může stát, že začnou bezdůvodně chřadnout. Nebo snad důvod pro jejich úhyn existuje? Někteří škůdci jsou okem sotva postřehnutelní, přesto mohou v květníku provádět své nebezpečné útoky, které končí pro rostlinu fatálně. Jak zjistit, že je rostlina v ohrožení? Pomůže salátová okurka.

Domov plný rostlin

Rostliny spoluvytvářejí domov, jsou živoucími dekoracemi, současně mají praktickou funkci, protože zlepšují kvalitu vzduchu a likvidují z ovzduší nežádoucí látky včetně toxických. O pokojové rostliny je třeba pečovat, pravidelně je zalévat, přesazovat nebo hnojit. Přesto může nastat okamžik, kdy začnou žloutnout, schnout a chřadnout. Na vině mohou být různí škůdci včetně roztočů typu svilušek, které jsou takřka neviditelné, byť se objevují ve shlucích a rychle se rozmnožují. To je důvod, proč se nesmí otálet a musí se test na přítomnost škůdců provést co nejrychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Velké pokojové rostliny vkusně doplní interiér a dodají mu svěžest
Zdroj obrázku: Freepik

Útoky na listy i kořenový systém

Roztoči, larvy nebo housenky se objevují v zemině a poškozují kořenový systém, stonky i listy. Právě na ty cílí poměrně hojně rozšířené svilušky, které jsou bezbarvé nebo červenooranžové a splývají s povrchem substrátu. Rychle se množí a vytvářejí rozsáhlé kolonie, proto mohou rychle domácí exempláře zlikvidovat. Jak ale poznat, že na rostlině řádí škůdci? Nebo je snad důvodem chřadnutí rostlin jiný problém, nedostatečné hnojení nebo špatné umístění? Stačí otestovat rostlinu pomocí salátové okurky.

Mohlo by vás zajímat:  Správná zálivka a výživná hnojiva dokážou s pokojovými rostlinami zázraky. Budou ozdobou celého bytu

Okurkový test na škůdce

Zjistit, zda se na pokojových rostlinách objevují roztoči nebo jiné druhy škůdců, je nadmíru snadné. Substrát se navlhčí pomocí rozprašovače a ukrojí se asi jeden centimetr silný plátek salátové okurky, který se položí na zeminu. Okurka se nechá v květníku po dobu asi 24 hodin a je jasno. Při výskytu škůdců se projeví jejich přítomnost taktéž na okurce nebo bude plátek poškozený. Když zůstane okurka beze změny, je potřeba hledat důvody pro chřadnutí pokojovky jinde.

Zdroj: https://bioadvanced.com/houseplant-insects-what-look
Přidat na Seznam.cz