Beautiful Pink Peony Flowers Bouquet Vase

Pivoňky ve váze vydrží déle čerstvé díky správnému řezu a čerstvé vodě

Pivoňky jsou oblíbenými květinami, které dodají punc elegance a krásy každému domovu. Bohužel řezané pivoňky mají tendenci rychle vadnout, což může být zklamáním pro ty, kteří si je chtějí užívat déle. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste udrželi řezané pivoňky čerstvé po delší dobu.

Jak pivoňky správně řezat

Nejlepší čas na řezání pivoněk je, když se poupata teprve chystají otevřít. Pokud je seříznete příliš brzy, poupata se nemusí úplně otevřít, a pokud je seříznete příliš pozdě, květy nemusí vydržet tak dlouho. Ideální doba k řezu pivoněk je, když jsou pupeny měkké na dotek, ale ještě nejsou zcela otevřené.

Mohlo by vás zajímat:  Organické zbytky z kuchyně jsou účinné a levné hnojivo. Využít lze skořápky, kávu a banány

Při řezání se ujistěte, že používáte ostré a čisté nůžky. Stonky seřízněte šikmo, což jim pomůže absorbovat více vody. Řezání pod úhlem také zabraňuje tomu, aby konce stonků seděly naplocho na dně vázy, což by jim bránilo v nasávání vody. Jakmile pivoňky oříznete, odstraňte všechny listy, které by byly ve váze pod hladinou vody. Listy, které jsou ponořené ve vodě, totiž podporují rozvoj bakterií, které mohou způsobit, že pivoňky rychleji vadnou.

Zdroj obrázku: Freepik

Než vložíte pivoňky do vázy, ujistěte se, že je čistá – použijte nejlépe filtrovanou vodu, nebo ji alespoň převařte. Naplňte vázu čerstvou studenou vodou a přidejte květinový konzervant. Květinové konzervační látky obsahují živiny, které pomáhají udržet květiny čerstvé a zabraňují růstu bakterií.

Mohlo by vás zajímat:  Odnaučit pejska močit doma vyžaduje především trpělivost. Křik vše jen zhorší

Jak o řezané pivoňky správně pečovat

Aby vaše pivoňky vydržely co nejdéle čerstvé, vyměňujte vodu ve váze každé dva dny. Při každé výměně vody zastřihněte stonky pod úhlem, abyste jim pomohli absorbovat více vody. Nezapomeňte odstranit všechny listy nebo květy, které zvadly nebo odumřely, protože ty by mohly vést k rozvoji bakterií, které poškodí zbývající květiny.

Pivoňkám se daří v chladném a vlhkém prostředí, takže vázu uchovávejte na chladném a suchém místě mimo přímé sluneční světlo, průvan nebo topení. Pokud máte problém udržet pivoňky čerstvé, můžete je zkusit umístit každý den na několik hodin do lednice. Ta jim totiž zajistí ochlazení a hydrataci.

Zdroj: https://www.bloomandwild.com/care-for-your-peonies
Přidat na Seznam.cz