Close Up Fenugreek Seed Wood Plate Background Fenugreek Seeds Background

Pískavice řecké seno dodá jídlům orientální chuť a důležité živiny

Pokud nemáte rádi indickou a blízkovýchodní kuchyni, semena pískavice řeckého sena asi neznáte, přitom jsou jednou ze složek kari směsi. Jejich využití tím ale nekončí. Hodí se například při léčbě diabetu. Komu dále mohou pomoci?

Co je vlastně pískavice?

Jednoletá rostlina z rodu luštěnin je v orientální kuchyni známá pro svoji zajímavou chuť a silnou vůni, v medicíně pro příznivé působení na zdraví a v kosmetice pro kladné účinky na pokožku.

Nejcennější jsou její žlutohnědá semena, která obsahují polysacharidový hlen chránící sliznici trávicího traktu. Na zdraví pozitivně působí i obsažené flavonoidy, isoflavony, steroidní saponiny, dále vitamíny A, B a C, z minerálů železo, mangan, hořčík, vápník, fosfor, draslík a zinek. Obsahují vlákninu, která podporuje funkci střev.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější rostliny našich balkonů nejsou pouhé okrasné květiny. Pelargonie zaženou nejeden zdravotní problém
Zdroj obrázku: Freepik

Léčivé působení semen

  • Chrání buňky před působením volných radikálů, které jsou příčinou aterosklerózy, diabetu, rakoviny či Alzheimerovy choroby.
  • Zmírňují příznaky diabetu.
  • Regulují hladinu cholesterolu.
  • Stabilizují krevní tlak.
  • Tlumí onemocnění horních cest dýchacích.
  • Ulevují od bolesti.
  • Mírní příznaky menstruace.
  • U mužů přispívají ke zvýšení hladiny testosteronu.
  • Pomáhají při žaludečních vředech a střevních chorobách.
  • Zvyšují pocit sytosti, pomáhají při hubnutí.

Hodí se na čaj i obklady

V obchodech na pískavici narazíte ve formě mletých nebo celých semen. V kuchyni můžete semena přidávat k masu, do polévek, salátů, těstovin i zeleninových jídel, do dipů a dresinků. Čaj ze semen pískavice pomáhá při zažívacích problémech. 1–2 čajové lžičky semen se zalijí šálkem vroucí vody a louhují 10–15 minut. Prášek ze semen se hodí do kompresních obkladů při zánětech kůže, vředech nebo otocích. Potřebujete 50–100 g prášku, vodu a půl lžičky 10% kyseliny octové. Prášek smíchejte s vodou na pastu, přidejte kyselinu a promíchejte. Směs navrstvěte na materiál, který přiložíte na postiženou oblast.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/fenugreek-blood-sugar, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-733/fenugreek, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324334, https://www.foodnavigator.com/Article/2001/09/19/Fenugreek-enters-modern-medicine
Přidat na Seznam.cz