Fresh Ripe Red Tomatoes Plant Growth Organic Greenhouse Garden Ready Harvest

Pět pravidel pro bohatou úrodu rajčat

Rajčata jsou jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny pěstovaných na českých zahrádkách. Jsou všestranná, chutná a plná živin. Pěstování rajčat však může být náročné, zejména pro začátečníky. V tomto článku si proto probereme, co konkrétně rajčata potřebují, aby prosperovala, a jak využít doma vyrobené hnojivo v péči o rajčata.

Co potřebují rajčata, aby prosperovala

  • Sluneční světlo – Rajčata vyžadují hodně slunečního světla, alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního záření každý den. Dejte proto rostliny rajčat na místo, kterému se dostává dostatečné množství přirozeného světla, nebo zvolte pěstování pod UV lampami.
  • Půda – Rajčata potřebují dobře odvodněnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Ideální úroveň pH pro rostliny rajčat je mezi 6,0 a 6,8.
  • Voda – Rajčata potřebují pravidelnou zálivku, zejména v horkých letních měsících. Zalévejte je hluboko a rovnoměrně, abyste zabránili nerovnoměrnému růstu a praskání.
  • Živiny – Rajčata potřebují živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, aby mohla růst a produkovat spoustu plodů. Tyto živiny můžete poskytnout pomocí organických hnojiv nebo kompostu.
  • Podpora – Jak rostliny rajčat rostou, potřebují podporu, aby se nepřevrátily. K podpoře rostlin rajčat můžete použít speciální kůly, klece nebo mříže.
Mohlo by vás zajímat:  Drahé krémy jsou zbytečné. Proti vráskám pomůže obyčejná zelenina ze zahrádky
Zdroj obrázku: Freepik

Tato doma vyrobená hnojiva vašim rajčatům prospějí

Prvním skvělým a navíc levným domácím hnojivem je obyčejné pekařské droždí. Pekařské droždí je totiž bohatým zdrojem dusíku, který je nezbytný pro růst a vývoj rostlin rajčat. Chcete-li použít pekařské droždí, smíchejte jednu kostku čerstvého pekařského droždí v pěti litrech vody a aplikujte tuto směs na základnu vašich rajčat každé dva týdny.

Zkusit můžete také použití běžného plevele, který sice roste všude, ale jeho sběr může představovat trochu oříšek. Jedná se samozřejmě o kopřivu, což je rostlina bohatá na živiny, jako je dusík, draslík a železo. Chcete-li použít kopřivu jako hnojivo, připravte si kopřivový čaj tak, že listy kopřivy na několik dní namočíte do vody a tekutinu následně přecedíte a zředíte další vodou. Používejte kopřivový čaj k zalévání rostlin rajčat jednou týdně.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/tomatoes
Přidat na Seznam.cz