Filter Coffee 3537913 1920

Perfektní a levné hnojivo na zahradu? Využijte kávovou sedlinu

Pokud milujete kávu, víte, že u jednoho šálku den rozhodně nekončí. Za den si tak dopřejete klidně více tohoto lahodného a zároveň povzbuzujícího nápoje. Pokud jste navíc zahradníci a věnujete se pěstování rostlin či zeleniny, můžete využít kávovou sedlinu pro zlepšení zahradnických úspěchů.  Proč se kávový odpad hodí na zahradu a jaké má účinky na rostliny?

Porce živin do kompostu

Nejjednodušším způsobem je uschovávat kávovou sedlinu do předem připravené nádoby a její obsah po čase vysypat na kompost. Přidáte tak porci důležitých živin a podpoříte vlastní rozkladné procesy, jejichž cílem je kvalitní humus.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné hortenzie sluší každé zahradě. Přes zimu ale potřebují ochránit před krutým mrazem

Jaké živiny doplní kávová sedlina do kompostu?

  • Dusík – pro kvetení a lepší výnos při sklizni
  • Fosfor – pro kvalitní a zdravý kořenový systém
  • Draslík – podpoří kvalitu rostlinných pletiv
  • Hořčík – pro zdraví zeleného listového barviva a bujný růst
  • Měď – mikroelement důležitý pro některé druhy rostlin
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pro jaké rostliny je kávová sedlina vhodná?

Odstátou kávovou sedlinu můžete rovnou přimíchat do substrátu k rostlinám nebo zelenině. Výborně se hodí hlavně pro okrasné rostliny vyžadující lehce kyselinou půdu, jako jsou například hortenzie nebo rododendrony. Díky lehce kyselému složení pomáhá i s intenzitou zabarvení květů.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené i nenáviděné houby mohou tělu velmi prospět, na noc se jim ale raději vyhněte

Stimulant pro bohatou úrodu

S pořádnou úrodou káva pomůže i na zeleninové zahrádce. Přidejte jí k mrkvi, rajčatům nebo třeba dýním a s výsledkem budete překvapeni. Na ošetřené rostliny bude káva fungovat podobně jako na lidský organismus. Přinese jim pořádnou vzpruhu a energii pro růst a tvorbu plodů. Zároveň vyrovnává obsah nežádoucích látek v půdě a může chránit před výskytem nežádoucích onemocnění. S použitím to však nepřehánějte. Pokud kávovou sedlinu dáváte do květináčů, během přesazování přidejte novou a pečlivě prohlédněte, zda se někde netvoří plíseň, která by mohla ohrozit kořeny.

Přidat na Seznam.cz