Dew 1867519 1920

Netradiční tipy na zelený trávník po celý rok

Snažíte se, aby byl váš trávník nádherně zelený, svěží a plný života po celou sezónu? Rozhodně nejste jediní. Některé roky jde péče skoro sama a není potřeba věnovat trávníku žádnou zvláštní pozornost. Jindy se naopak můžete přetrhnout a tráva zkrátka nevypadá dobře. Podívejte se na zajímavé rady, které vám pomohou k dosažení dokonalého trávníku.

Sekejte tak akorát

Aby byly travní rostliny krásně zdravé a zelené, nesmíte je sekat příliš nakrátko. Mnoho lidí ve snaze oddálit další sekání volí až příliš krátký střih. Jenže to trávu vysiluje a výsledkem mohou být žlutá či úplně suchá místa. Ideální délka stébla po sekání je zhruba 5 až 7 centimetrů, tak si na to dejte příště pozor.

Mohlo by vás zajímat:  Obnova trávníku: díky několika krokům bude znovu sytě zelený a dokonale hustý

A kdy správně sekat trávu?

  • Počkejte na chladnější počasí
  • Vyberte takové dny, po kterých má podle předpovědi následovat déšť
  • Sekání si načasujte na podvečerní hodiny
  • S prvním sekáním na jaře nespěchejte
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč nechávat o trochu delší stébla trávy?

Delší stébla trávy neslouží jen pro zachování estetického prožitku z bohatého zeleného trávníku. Vyšší tráva totiž nabízí větší biologickou rozmanitost a poskytuje lepší úkryt pro více živočichů. Lépe drží vodu a odolává sušším dnům. Příliš nízké sekání rovněž může znamenat riziko poškození kořenů. A jakmile jsou poškozené kořeny, pak se to zákonitě projeví na zbytku rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Při sekání trávníku je důležitá denní doba i délka zkrácení

Posekanou trávu nechte na místě

Jestli chcete ušetřit zhruba třetinu hnojiva a přesto mít krásný trávník s dostatečnou výživou, nechávejte po sekání drobné zbytky trávy na místě. Díky jejich ponechání nedojde k takovému odpaření vody a postupným rozložením se zpět do půdy dostanou živiny potřebné pro růst svěže zelených stébel. Navíc si ušetříte nějakou tu práci, když nebudete hrabat drobné kousky z trávníku, ale jednoduše je necháte na místě. Jestli ale sekáte více přerostlou trávu, použijte pokosené kusy spíše do kompostu.

Přidat na Seznam.cz