Pelargonie vonná nesmí chybět na žádném balkoně. Je cenná nejen pro své podmanivé kouzlo
Geránium neboli také pelargonie vonná bylo snad povinnou součástí všech panelákových bytů i rodinných domků v době před rokem 1989. A nejen u nás, ale také v ostatních zemích východního bloku, například v Polsku. Především má hezký vzhled a nemá vysoké nároky na péči, ale skrývá v sobě i další výhody, je totiž naprostým zázrakem pro zdraví. Pyšní se antibakteriálními, antivirovými, protizánětlivými, protiplísňovými i analgetickými účinky. Jak využít potenciálu této úžasné rostliny, která slouží zejména jako krásná dekorace na parapetu nebo na balkonu?
Krásná a s léčivými vlastnostmi
Jistě si kdekdo vzpomene na jemně citronovou vůni, kterou geránium vydává, to je specifikum této rostliny. Naše babičky využívaly jejích listů při léčbě nachlazení a rýmy, stačilo totiž promnout v ruce nebo rozetřít několik lístků a vonné esence dokázaly uvolnit ucpaný nos. V minulosti se využívalo léčebných účinků při bronchitidě, angíně nebo zánětech uší, protože rostlina je zdrojem zázračných silic. Nejúčinnější je olej extrahovaný ze stálezelených listů, které mají velmi specifický tvar s vykrajováním.
Široké spektrum účinků
Proč pěstovat geránium v květníku? Drobné květy s purpurovými skvrnami nebo nafialovělým nádechem vypadají kouzelně a jsou ozdobou, která může zútulnit interiér i balkon. Škoda ale nevyužít léčivých účinků této vonné odrůdy pelargonie, protože účinné esence mají protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky, navíc podle odborníků působí též proti mykózám a jako přírodní analgetikum. Pro léčebné účely se používá zmíněný olej nebo přímo čerstvé listy této rostliny. Rozmělněné nebo nadrcené listy se mohou přikládat při zánětech uší nebo na uvolnění ucpaného nosu. Drcené listy uklidňují při úporných bolestech hlavy, zábal se přikládá na čelo. Při bodnutí hmyzem nebo následném otoku se může bolavé místo otírat listy.
Při potížích s dýcháním i při revmatu
Odvar z listů se po vychlazení může užívat jako kloktadlo při bolestech v krku, likviduje též zápach z úst a neméně účinný je při ošetřování pokožky s akné. Olej z pelargonie vonné se používá k inhalacím při infekcích horních cest dýchacích a kašli. Při revmatu je dobré vetřít pár kapek této esence smíchaných s dětským olejíčkem na bolavá místa. Éterický olej z pelargonie vonné se může přidávat do koupelí při chronickém stresu a velkém pracovním vypětí, pomáhá uvolňovat zatuhlé svalstvo a snižuje problémy s nespavostí a usínáním. Vzhledem k intenzivním účinkům se nesmí aplikovat olej přímo na pokožku nebo užívat vnitřně.
Zdroj: https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-geranium-and-its-side-effects