Zahradniceni1

Péče o zahradu si vybírá daň na našem zdraví. Chraňte svá záda správným pohybem

A konečně tu máme první jarní sluneční paprsky. Po dlouhé a chladné zimě začíná krásné počasí a s krásným počasím jsou spojené práce na zahradě. Každý, kdo má zahradu, chce, aby vypadala co nejlépe, takže se ji snaží patřičným způsobem udržovat. Mezi takové udržování patří rytí půdy, sekání trávníku nebo vytrhávání plevele. Jenže jak všichni víte, po půl hodině vypleňování nás začnou silně bolet záda, ať už je nám dvacet či osmdesát. Jak proti této bolesti bojovat?

Mohlo by vás zajímat:  Září je vhodný čas pro rozvržení zahrady na příští rok
Zdroj obrázku: Freepik

Rozehřejte své svaly

Před vytrháváním plevele a jinými činnostmi, a hlavně pravidelně, zkuste vaše tělo nejdříve rozehřát. Rozehřátí znamená, že protáhnete své svaly a poté vás nebudou tolik bolet. Můžete například cvičit jógu, běhat nebo se jen tak protahovat, dělat dřepy, co vás napadne. Každopádně nenechávejte vaše tělo, aby „ztuhlo“.

Poloha při trhání plevele

Doporučujeme, abyste při vytrhávání plevele zaujali pozici na kolenou a přitom si hlídali páteř, která by měla být neustále v jedné rovině – neohýbejte ji a nehrbte se. Nejlepší bude, když si pod kolena dáte například molitan nebo silnější deku. Můžete si také pořídit speciální chrániče kolen na zahradu, které stojí kolem tří set korun. Pokud nechcete utrácet za chrániče, dokonale funguje i polystyrén.

Mohlo by vás zajímat:  Velcí milovníci česneku ho skladují v PET lahvi s vodou. Jedině tak každý stroužek přinese největší užitek
Zdroj obrázku: Freepik

Stoličku ne prosím

Většinou staří lidé mají kvůli kloubům potíže se zvednutím, jenže taková stolička, na kterou si rádi sedáte, dokáže pěkně potrápit páteř a klouby – přetíží páteř a kyčelní klouby. Máte tak pocit, že vám ztuhlo celé tělo. Nejhorší je, když se z této pozice chcete narovnat, může se stát, že vám vyskočí či se pohne ploténka, a to je tedy velká bolest. Pokud se chcete přikrčit, doporučujeme zejména starým lidem, aby nejdříve skrčili kolena, ale záda nechali stále rovná.

Zdroj: https://www.spine-health.com/blog/11-ways-keep-gardening-back-pain
Přidat na Seznam.cz