Young Green Seedlings Tomato Pots Wooden Background Woman Transplanting Seedlings Pricking Out

Péče o rostliny nekončí ani v zimě. Kvůli zbytečným chybám květiny chřadnou a umírají

Zima je pro některé pokojovky obzvláště náročná na přežití. Kvůli tomu pak vyžadují speciální péči. Ne každá rostlina je schopna odolat měnícím se povětrnostním podmínkám za oknem. Kromě toho jsou během této doby květiny náchylné k útokům škůdců a různým chorobám. To vše může vést k vadnutí nebo opadávání listů rostlin. Jak se s těmito problémy vypořádat?

Rostliny v květináčích v zimě

Ke špatnému stavu pokojových rostlin v zimě přispívá několik faktorů. Mezi hlavní patří mimo jiné nedostatek světla, vysoká teplota nebo špatná vlhkost vzduchu. Co lze v tomto případě dělat? Existuje několik osvědčených způsobů, jak se s těmito problémy vypořádat. Správná péče usnadní rostlinám přežití období vegetačního klidu, aby na jaře opět krásně vykvetly.

Mohlo by vás zajímat:  Když orchidej trucuje a nechce znovu rozkvést, můžete ji snadno přesvědčit
Zdroj obrázku: Freepik

Nízká vlhkost vzduchu

Rostliny potřebují pro správný růst dostatečnou vzdušnou vlhkost. V zimě je vzduch v bytě typicky velmi suchý. Květiny během této doby odpaří z listů více vody, takže je nutné je zalévat častěji. Nízká vlhkost způsobuje u některých druhů rostlin zasychání špiček listů, tomu může zabránit pravidelné kropení. K tomu ale vždy používejte měkkou, filtrovanou vodu.

Nevhodná teplota

Některé rostliny zůstávají v klidu po dobu 3–4 měsíců. Během této doby shodí listy a přestanou kvést. Především v této době nezapomeňte držet květiny mimo zdroje tepla – radiátory, kamna a další topidla. Listy se mohou totiž snadno spálit, zhnědnout a opadat. Dobrým řešením jsou speciální podložky, které izolují květiny od zdroje tepla, nebo o něco širší okenní parapet.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci se mohou na pokojových rostlinách objevit kdykoli. Jejich přítomnost prozradí plátek okurky v květináči

Myslete také na opatrné větrání. Větráním vystavujete květiny různým nepříjemnostem. Před otevřením oken je proto vždy sundejte z parapetu a vraťte je zpět, až se teplota v místnosti opět vyrovná. Průvan způsobuje změnu barvy rostlin, rozvoj chorob, a dokonce i úhyn květů. Udržujte tedy stabilní teplotu a rostliny vám poděkují.

Zdroj: https://www.dailypostathenian.com/community/article_a517b235-c9d3-56d5-8671-e72b5c25be8b.html
Přidat na Seznam.cz