Ovocné stromy před mravenci ochrání lepivý pás, využít lze také aromatické rostliny
Mravence bere spousta z nás jako neškodný, či dokonce nápomocný organismus, a to jak na zahradě, tak v přírodě celkově. Ve skutečnosti ale může mravenčí kolonie zavařit některé zeleni. Nejčastěji jsou v ohrožení ovocné stromy. Jak proti tomuto hmyzu bojovat? Nabízí se jak humánní, tak o něco drastičtější způsoby.
Napadení mravenci se často pojí i s napadením mšicemi
Mravenci sami o sobě stromům škodí tím, že okusují jejich mladé části. Infestace mravenci ale často skrývá daleko větší problém. Mšice. Mravenci s těmito parazity často žijí v symbióze. Mšice ubližují stromům tím, že z nich pijí nektar, a tak je velmi oslabují a prakticky z nich vysávají život. Pokud tento problém neřešíme, může dojít až k úhynu napadené rostliny. Mravenci také vyhubení mšic o něco ztěžují, jelikož je chrání před jejich přirozenými nepřáteli, což jsou zpravidla další brouci, jako jsou například ploštice. Mšice jim výměnou poskytují nektar, který vylučují.
Profesionální cesta k vyhubení mravenců
V dnešní době už samozřejmě existuje řada osvědčených produktů, které vám v boji proti tomuto hmyzu pomohou. Patří mezi ně například použití látkového pásu a lepidla. Pás oviňte kolem stromu. Zpravidla není více než několik centimetrů široký. Stačí jím obmotat opravdu kousek rostliny. Na tento pás pak naneste speciální lepidlo, které v zahradnictví bez problému seženete. Mělo by být voděodolné, aby přežilo i déšť. Pás stačí vyměnit, až ztratí lepivost. Ne každý chce ale do podobných vymožeností investovat a zvolí tak jiné, domácí způsoby.
Jak se s mravenci vypořádat po domácku
Čím dál oblíbenější je u zahradníků polévání mravenčích hnízd horkou vodou. Tento způsob je ale poněkud nehumánní a lze zvolit i jemnější metody. Mezi ty patří třeba vysazování rostlin, které mravencům nevoní. Úspěch bude mít levandule či majoránka. Použít můžete i esenciální oleje s těmito aromaty.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-get-rid-of-ants/