Fruit 1379911 1920

Ovocnáře často trápí choroby stromů, zachránit ovocnou úrodu pomůže hlavně prevence

Ovocné stromy jsou mezi pěstiteli oblíbené zejména kvůli svým plodům, ale poměrně často jim hrozí choroby, před kterými jim je zapotřebí poskytnout co nejúčinnější ochranu.
Kdy a jak preventivně působit

Nejvhodnějším obdobím, kdy je třeba dřeviny ošetřit speciálním chemickým prostředkem, je ihned zkraje jara. Postřik až v tomto období obvykle postačí, ale pokud již k výskytu choroby došlo, je potřeba postřik provést co nejrychleji po tomto zjištění. Pokud postřik obecně neprovedete včas, hrozí vám ztráta velké části úrody. Další postřik je vhodné aplikovat na podzim, když opadne listí.

Mohlo by vás zajímat:  Efektivní a praktická řešení pro zvládnutí nadbytku listí
Zdroj obrázku: Pixabay

Jakmile listy vyraší, lze postřik aplikovat až do objevení zelených poupat. Je vždy důležité pořídit správný prostředek a aplikovat ho předepsaným způsobem, protože proti některým chorobám zabírá například až opravdu poctivá dávka postřiku, který poté po stromě přímo stéká. Pro dosažení žádoucího účinku se tedy v takovém případě rozhodně nevyplatí šetřit.

Některé nejčastější choroby, které postihují ovocné stromy

Višně a meruňky napadá choroba zvaná moniliová spála, která se zaměřuje na výhonky a květy. Název je odvozen od jakoby spáleného vzhledu postižených částí dřevin. Choroba je nebezpečná zejména tím, že postupuje velice rychle a kvetoucí výhony odumírají již po několika dnech. Pokud je vlhko a chladněji, může choroba postupovat tak rychle, že dojde i k poškození samotných stromů, a dokonce i k jejich úhynu. Chorobu způsobuje specifický druh houby, která chladné období tráví na neodstraněném spadaném ovoci a listech. V rámci prevence je tedy třeba listí i opadané ovoce před zimou shrabat a odvézt.

Mohlo by vás zajímat:  Rostlinná strava je strava budoucnosti. Při vyváženém jídelníčku napomáhá celkovému zdraví
Zdroj obrázku: Pixabay

Broskvoně trpívají vážným onemocněním zvaným kadeřavost, přičemž ochrana těchto dřevin je pro pěstitele v podstatě nutností. V opačném případě totiž hrozí zeslábnutí broskvoně, její deformace a výrazný úbytek, nebo dokonce absence úrody. V těžších případech může postižený strom i uhynout. Preventivní postřik je třeba provádět klasicky ihned zjara.

Typickým problémem řady druhů ovocných stromů je červivost, kdy například jabloně a švestky napadají specializované druhy pilatek. Účinný je pouze postřik, který je však potřeba provést v závěrečné fázi květu, jinak nelze červivění zcela zabránit. Alternativně nebo doplňkově lze použít také lapače, které pilatky lákají, při jejich přemnožení již však nejsou samy o sobě dostatečně účinné.

Zdroj: https://extension.umaine.edu/fruit/growing-fruit-trees-in-maine/diseases/
Přidat na Seznam.cz