Tomato Seedlings Before Planting Ground Fragile Young Plants

O úrodě rajčat rozhodnou už první týdny po zasazení. Přepichování sazenic keříky posílí

Bohatou sklizeň rajčat si přeje každý zahrádkář, proto je potřeba silných a odolných sazenic, které se připravují v průběhu jara. Horlivá příprava v brzkém předjaří nebo předčasné přesazení můžou způsobit uvadání rostlin a na velkou sklizeň se může rovnou zapomenout. Právě proto je dobré řídit se osvědčenými radami zkušených pěstitelů. Jak se starat o sazenice a kdy je přesazovat?

Přepichování sazeniček

První rostlinky se derou na svět ze semínek, proto je třeba o ně v sadbovači nebo fóliovníku patřičně pečovat a zvlhčovat okolní substrát, aby měly dokonalé podmínky pro růst. Po prvních třech týdnech, kdy rostliny dosáhnou výšky cca 3–4 centimetrů, je čas na takzvané přepichování, kdy se musí jednotlivé sazeničky od sebe oddělit a přesadit. Rostliny si tímto způsobem nebudou brát vzájemně živiny a mohou zesílit. Při přepichování je důležité nepoškodit drobné kořínky, při kontrole sazenic se mohou vyřadit zesláblé nebo poškozené kusy.

Mohlo by vás zajímat:  Při sklizni ořechů myslete i na nejmenší detaily. Jinak může celá úroda přijít vniveč
Zdroj obrázku: Freepik

Postup krok za krokem

Kdy k prvnímu přesazování sazeniček přistoupit? Přibližně po třech týdnech od vysetí, kdy mají rostliny vyrostlé pravé lístky, nejen kulaté, ideálně asi čtyři – dva zprava a dva zleva. Je důležité, aby nedošlo k přesazení dříve, protože oslabené exempláře nemusí zakořenit. Poté se připraví menší kelímky nebo speciální nádoby a vlhký vhodný substrát, rostlinky se musí jedna po druhé přesadit do vlastní malé nádoby. Při práci je třeba postupovat opatrně, lze si vzít na pomoc špejli nebo vidličku a opatrně oddělovat jednotlivé kusy, aby se nepoškodily kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory potěší svým jedinečným složením i kalorickou hodnotou. Na talíři mohou být každý den

Pozor na substrát

Rostliny se sází do takové hloubky, aby stonek stál vzpřímený, a zasypou se zeminou. A jaký substrát je nejvhodnější? Směs musí tvořit jílovitá zemina, rašelina a hrubý písek v poměru 2 : 1 : 1, musí mít adekvátní obsah vápníku a pH mezi 5,5 a 6,5. Se zálivkou je možné posečkat, aby mladou rostlinu ve vlhku nenapadly plísně, mokré listy mohou hnít. Po přesazení potřebují rostlinky vzdušný prostor a teploty v rozmezí 18 a 26 stupňů Celsia. Zálivka se provádí opatrně, aby nedocházelo k potřísnění listů. Na finální stanoviště se přesazují sazenice v polovině května s ohledem na povětrnostní podmínky.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/8-tips-for-growing-tomatoes-from-seed/
Přidat na Seznam.cz