Closeup Shot Fresh Green Young Fruits Walnut Tree Branch

Ořešák je samotář, který ocení svůj prostor. Dařit se mu může na každé zahradě

Ořešáky najdeme ve většině zahrad. Jejich výhodou není jen plození ořechů, ale využít z nich můžeme také listy. Dají se použít v případě zdravotních problémů nebo se hodí do uzenin. V každém případě je nutné stromu vybrat nejen správné místo, ale také vhodné podmínky, aby se mu na zahradě dařilo. Jak sázet vlašské ořechy?

Kdy je vhodné ořechy zasadit?

Jsou dva termíny, kdy je nejlepší ořešák zasadit. Prvním obdobím je podzim, většinou je to polovina října. Sázet je ale můžete také brzy na jaře, jakmile bude půda měkká a rozmrzlá. Záleží na podmínkách, které budou zrovna panovat. V takovém případě bude strom potřebovat pravidelné zavlažování. Kořeny stromu mohou sahat do hloubky až dvou a půl metrů, proto potřebuje stát samostatně na místě, kde kolem něj nebudou jiné stromy.

Mohlo by vás zajímat:  Pivoňky mohou žít i 50 let. Na jaře se ale neobejdou bez dvou zásadních věcí

Můžete ho vysadit na rovném povrchu. Půda by měla být úrodná a humózní, ale naštěstí nezáleží na pH půdy. Vyroste také v kyselých půdách, ale pokud bude mít horší podmínky, může se stát, že se nakazí chorobami a strom bude méně odolný vůči nižším teplotám. Ořešák potřebuje místo, kde nebude foukat silný vítr, a zároveň ke svému růstu vyžaduje světlo. Nevadí mu ani polostinné polohy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zasadit strom krok za krokem

Poté už jen stačí vysadit samotný strom. Můžete ho koupit v zahradnických centrech nebo školkách. V místě, kde bude stát, je nutné odstranit plevel a půdu nakypřit. Poté vykopejte jamku, do které volně zapadne kořenový bal. Stačí 50 cm hloubky a 70 cm na šířku. Přidejte do půdy několik hrstí kompostu, aby kořeny byly vyživené. Sazenici vyndejte z nádoby a umístěte do jamky. Posypte zeminou, zalijte a zasypte zbytkem půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte ovocné mušky nadobro. Díky jednoduchým zásadám poputují o dům dál

Ořešák si můžete zasadit také ze semen. Je ale nutné se podívat, jestli jsou semena zdravá a vhodná k tomu, aby z nich vyrost strom. Dejte pozor, aby byly suché, protože ořechy mohou snadno hnít. Některá semena ani nevyklíčí, může je také ohrozit hraboš polní. Jestliže máte sazenice blízko sebe, bude nejlepší je rozdělit. Ořešák potřebuje opravdu spoustu místa a dařit se mu bude v případě, že bude sám.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Plant-a-Walnut-Tree
Přidat na Seznam.cz