Orchideje mají své specifické potřeby a správné zalévání je základ zdraví rostliny
Jedná se o jedny z nejpopulárnějších rostlin moderní doby. Aby vám dlouho vydržely a krásně kvetly, musíte se naučit, jak o ně správně pečovat a jak je zalévat. Možná se to zdá banální, ale dodržováním několika jednoduchých pravidel můžete naprosto změnit osud vaší květiny. Každá rostlina má své specifické požadavky na frekvenci zalévání, míru slunečního svitu i oblíbenou vlhkost ovzduší. Orchideje pochází původně z tropických oblastí deštných lesů, kde panuje velké horko v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu.
Rozhodují i detaily
Pokud nepatříte mezi zkušené pěstitele orchidejí, můžete hledat rady na internetových fórech a vyhledat zkušenější kolegy. Důležitá je i velikost květináče, do kterého rostlinu zasadíte, volba hnojiva i umístění v bytě. Orchideji se bude dobře dařit na vzdušných a světlých místech. Neměla by být ale vystavena ostrému slunečnímu svitu. Chybu neuděláte, pokud ji usadíte do koupelny, kde je obvykle teplo a vlhko.
Pamatujte, že byste ji měli zalévat vždy ráno. Díky tomu bude mít kořenový systém dostatek času, aby vstřebal vláhu před nočním odpočinkem. Zaleží také na ročním období. V zimě nemusíte orchidej zalévat příliš často (stačí jednou za 10 dní). V parních letních dnech frekvenci zvyšte a zalévejte rostlinu aspoň dvakrát týdne. Přidejte jí vodu, když vidíte, že je hlína suchá a tvrdá. Pokud kořeny nenasáknou veškerou vláhu, vylijte přebytek z podstavce.
Vlhkost vzduchu a kvalita vody
Velikost květináče také ovlivňuje frekvenci zalévání. Rostliny v menších květináčích vyžadují častější a menší dávky vody. Vlhkost vzduchu, která v místnosti panuje, má vliv na celkový vývoj rostliny. Orchidej nechce dýchat suchý vzduch, a pokud ji dáte vedle topení, je to jako rozsudek smrti. Pořiďte si proto zvlhčovač vzduchu nebo jí aspoň pravidelně stříkejte listy vodou ze střičky. Potrpí si také na vysokou kvalitu vody a nejlépe u ní pochodíte s čerstvou dešťovou.