Olověnec ouškatý svými drobnými kvítky vytvoří na zahradě kousek jižní Francie
Přichází jaro, nejoblíbenější roční období většiny zahrádkářů. Čím svůj zelený kousek ráje osázet? Jestli máte rádi barvy jižní Francie, doporučujeme vám olověnec ouškatý. Kromě výrazných modrofialových kvítků, kterými je olověnec ouškatý proslulý, se s ním můžete setkat i v bílé variantě. Jestli jste o této rostlině s latinským názvem Plumbago auriculata ještě neslyšeli, čtěte dál.
Intenzivní modrofialový odstín, kterým se olověnec ouškatý pyšní, připomíná květy voňavé levandule. Alespoň v myšlenkách vás rostlinka přenese do jižní části Francie, kde je ozdobou spousty zahrad. Ve středozemních státech se s ním setkáte na každém rohu.
Původně pochází z Afriky
Vzhledem k tomu, že původ olověnce ouškatého sahá až do Afriky, má rostlina ráda teplé počasí. V našich geografických šířkách bohužel nezvládne přezimovat, a tak je třeba ji před mrazem schovat. Na zahradu se může vrátit s prvními jarními měsíci.
Keř s krásně sytými modrofialovými kvítky dosahuje výšky až jednoho a půl metru. Skvěle se mu daří nejen v záhonech, ale i v květináčích a truhlících. Kam ho umístit? Doporučujeme například terasu. Pěstujete-li olověnec ouškatý v přenosných nádobách, na zimu ho snadno schováte do místnosti se stálou teplotou mezi 4–12 °C.
Jak se o něj starat
Rostlina s drobnými kvítky modrofialové nebo bílé barvy je poměrně náročná. Už jsme zmínili, že se hodí na terasu. Jedním z důvodů je i fakt, že se olověnci ouškatému daří na chráněných místech. Nemá rád příliš silný déšť a vítr.
Květy olověnce ouškatého vyžadují opilování každé dva týdny. Svědčí jim teplé léto. Odměnou za správnou péči jsou nádherné velké trsy drobných kvítků, kterými je olověnec obsypán od května až do října. Ať už se rozhodnete pro bílou nebo modrou variantu, nebudete litovat!