Aphid 4243855 1920

Na mšice bez chemie aneb Když stačí dostatek berušek nebo několik kopřiv

Mšice bývají postrachem všech zahrádkářů, a dokonce i pěstitelů pokojových rostlin. Jedná se o nejčastěji se vyskytujícího škůdce, který napadá téměř všechny druhy rostlin. Hubení tohoto hmyzu může být složitější, než jste si mysleli, neboť se časem stávají proti chemickým postřikům imunní.

Tento zelený, černý, hnědý nebo žlutý brouček se vyskytuje v okřídlené i neokřídlené formě, což závisí na druhu, nebo stadiu jeho vývoje. Nejčastěji se vyskytuje na koncích stonků, poupat a spodní straně listů a živí se mízou rostlin. V důsledku napadení se listy zkroutí, pokrčí                a vyblednou. Často se zbarvují žlutě, někdy jsou načervenalé nebo až fialové a občas zakrnělé.

Mohlo by vás zajímat:  Když rostlina změní barvu listů, volá o pomoc. Může trpět nedostatkem živin i zákeřnou chorobou
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sluníčko sedmitečné

Do skleníků se doporučuje nasadit sluníčko sedmitečné neboli berušku. Zahrádkáři mohou vzít za vděk i její čínskou příbuznou. Beruška má mšice přímo na svém jídelníčku. Larva slunéčka spořádá za 14 dní 270 mšic, dospělý jedinec až 60 mšic denně.

Rostliny pomáhají rostlinám

Některé rostliny mají schopnost škůdce odpuzovat. Jestliže chcete ochránit svůj záhon, vysaďte v blízkosti lichořeřišnici větší.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyrobit si také můžete účinné přírodní přípravky na mšice. Výluh z kopřiv, pampelišky nebo česneku na mšice už používali naše babičky.

Mohlo by vás zajímat:  Ochranu před klíšťaty není radno podcenit. Domácí repelent je udrží v bezpečné vzdálenosti

Co budete potřebovat:

  • 1 kg kopřiv
  • Nádobu s rozprašovačem

Kopřivy dejte do vhodné nádoby a nechte zakryté ve vodě louhovat 2 dny. Výsledný roztok sceďte a řeďte 1:4. Přelijte do nádoby s rozprašovačem a aplikujte na rostliny.

Vyplácí se také pravidelně rostliny kontrolovat a pokud spatříte škůdce, jemně uchopte postiženou část mezi palec a ukazováček a odstraňte hmyz. Postiženou část rostliny také můžete odříznout a spálit.

Přidat na Seznam.cz