Okrasný česnek hýří barvami a vynikne v každém záhonu. Na výběr je nespočet překrásných odrůd
Česnek je stálicí tuzemské kuchyně, může být i okrasou zahrady. A nejen jí, protože česnek ozdobný může zdobit vázu i sušené aranžmá v doprovodu ostatních slaměnek. Velká kulovitá květenství, která hýří různými barvami, jsou vzpruhou pro oči i výzvou pro začínající zahrádkáře. Naštěstí nepotřebuje přílišnou péči nebo znalosti, přesto tento druh dodá na jedinečnosti a zahrada díky němu získá zcela jiný vzhled. Vykvétá na konci jara, ale sadba se nesmí podcenit na začátku podzimu. Jak okrasné druhy česneku pěstovat?
Modré, fialové i pestrobarevné koule
Klasický česnek je českým pěstitelům dobře známý, okrasný už o poznání méně, přesto získává na oblibě. Jedná se o cibulovitou rostlinu, která pochází z Asie, kde se používá do řezaných květin i suchých aranžmá, zejména ji zbožňují milovníci ikebany. Velká kulovitá květenství mohou mít v průměru až 30 centimetrů a tvoří je malá kvítka. Existují různé odrůdy a kultivary, které se nejčastěji odlišují výškou stonků nebo velikostí a barvou květenství. A jaké si vybrat? Bílé, světle nebo tmavě modré, ale také nafialovělé až temně fialové, dokonce existují též béžovo-vínové barvy, které se prodávají pod názvem Allium sphaerocephalon a dorůstají do výšky až 60 centimetrů.
Miniaturní skalničkové i monstrózní druhy
Zatímco vysoké druhy mohou ozdobit záhony nebo vytvářet na zahradě zajímavé shluky, lákavé jsou též miniaturní kultivary, které ozdobí skalničky. Jedná se především o žlutě zbarvený česnek zlatý nebo česnek růžový či nachový. Velmi zdobný je česnek Schubertii, který vykvétá v průběhu června s kvítky na dlouhých vlasových stopkách. Výhodou je, že se může sázet v průběhu března a dubna, v zimě odolá mrazům. Kdo chce raději upoutat pozornost návštěvníků, jistě sáhne po obřích odrůdách. S výškou 150 centimetrů a obrovskými květy různých barev je ideální odrůda Gladiator. Uchvacující je též Globemaster, který je považován za nejzdobnější.
Jak pěstovat okrasné druhy česneku
Kdy vysadit cibule? Optimálním časem je září nebo začátek října, cibule musí být suché a nepoškozené. Sází se do písčitých a hlinitopísčitých půd. Česnek ozdobný miluje slunce, na stanovišti může vydržet několik let. Vzhledem k obsaženým silicím jej jen zřídka napadají škůdci a je velmi odolný vůči plísním. Zalévá se pravidelně menšími dávkami vody. U vysokých kultivarů se doporučuje přihnojovat kombinovanými hnojivy. Na sklonku podzimu se odkvetlá květenství odřezávají až u země. Cibule zůstává přes zimu v půdě, musí se jen zakrýt vrstvou mulče.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/allium-christophii/