Ornamental Cabbage Leaves Around It

Okrasné zelí udělá podzim ještě barevnější. Jeho dekorativní listy sluší zahradě i kyticím

Pokud bychom měli uvést nejkrásnější podzimní rostliny, nejspíš bychom bez přemýšlení vybrali chryzantémy a vřesy. Existuje ale ještě jedna rostlina, na kterou se často zapomíná. Je jí okrasné zelí. Tato vzdálená příbuzná naší oblíbené zeleniny je rovněž jedlá, daleko častěji se z ní ale tvoří podzimní dekorace. A není divu.

Pestrá škála barev

Okrasné zelí je jednoletá rostlina z čeledi kapustovitých. I když se dá konzumovat a je bohaté na mnoho zdraví prospěšných látek, jeho chuť a tvrdost od konzumace většinu lidí odrazuje. Využívá se tedy především k dekorativním účelům. Listy jsou více či méně zvlněné, co však okrasné zelí odlišuje nejvíce, je jeho působivé zbarvení – zabírá škálu od různých odstínů zelené přes červenou a vínovou až po růžovou a šedou.

Mohlo by vás zajímat:  Kov na dům i kolem něj: Proč zvolit plechovou střešní krytinu a ocelové plotové lamely

Okrasné zelí se dá pěstovat na zahradě v záhonu, ale i v květináčích, a stále častěji je dokonce součástí řezaných květin v květinářstvích. Okrasné zelí není náročné na pěstování. Jediné, na co musíte dát pozor, je velmi světlé stanoviště, které zajistí pestré zbarvení listů. Mladé sazenice vysévejte v březnu, a když dostatečně vyrostou, přemístěte je na místo určení. To by mělo být v polovině května nebo června.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstovat se dá i v květináči

Okrasnému zelí se nejlépe daří v úrodné a mírně vlhké půdě. Rostlinu několikrát přihnojte buď univerzálním přípravkem ze zahradnictví, nebo vlastnoručně vyrobenými odvary z kopřiv nebo zeleniny. Pokud se rozhodnete pro pěstování v květináči, budete muset rostlinu častěji zalévat. Dejte ale pozor, aby se voda nedostala na ozdobné listové růžice, jinak by se mohla objevit hniloba a houbové choroby.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná vůní se promění v malý kousek ráje. Květiny mohou vonět od jara do podzimu

Zelí nesmí nikdy vyschnout, nedostatek vody totiž negativně ovlivňuje stav, velikost i zbarvení listů. Okrasné zelí je velmi odolné, při správném pěstování vydrží v celé své kráse až do prosince. Mrazíky ho nepoškodí, pokud netrvají několik dnů v kuse. V neposlední řadě se okrasné zelí ujalo jako krásná rostlina na hřbitov, kde po boku chryzantém vypadá prostě úžasně.

Zdroj: https://www.thespruce.com/ornamental-cabbage-and-flowering-kale-1402853
Přidat na Seznam.cz