Amaryllis Bulb Pot With Soil White Background

Okouzlující amarylka je pýchou každého pěstitele. Kvůli častým chybám ale vůbec nemusí rozkvést

Prodává se pod názvem amarylka neboli amarylis, české jméno pro tuto rostlinu je hvězdník a je velmi oblíbenou pokojovkou, která se hodí jako dárek, protože fantasticky vypadá, když kvete. Nádherný květ vypadá pompézně, navíc se lze kochat jeho krásou v zimním období. Co však dělat, když amarylka nekvete? Péče o tuto krásnou rostlinu není náročná, je nutné ale dodržovat některá pravidla, aby mohla kvést.

Amarylis, nebo hvězdník?

Prodává se sice pod názvem amarylka nebo amarylis, ale ve skutečnosti se jedná o hvězdník (Hippeastrum). Tyto rostliny se od sebe liší způsobem pěstování, ale také vzhledem. Bohužel je název pro tento kultivar natolik lidově vžitý, že je lepší zaměřit se na péči o tyto krásné rostliny než na jejich název.

Mohlo by vás zajímat:  Roubování růží se není třeba bát, stačí k němu pouze šikovné prsty a ostrý nůž

Výsadba do květníku a umístění

Při sázení musí cibulka z jedné třetiny vykukovat na povrch, květináč by neměl být příliš velký, aby rostlina nedávala příliš energie do růstu kořenů, protože by nekvetla. Hvězdník miluje světlo, může být umístěný na okenní parapet, po vykvetení je vhodné jej přemístit mimo přímé paprsky, ale stále na světlé místo s teplotami okolo 20 °C.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležitá pravidla zalévání

Rostlina nemá ráda nepravidelnou zálivku, v suchu nekvete, ale nesvědčí jí ani přílišné a časté zalévání. Vhodné je zalévání zespodu nebo usazením květníku do nádoby s vodou, aby se substrát dostatečně zvlhčil. Poté stačí zkontrolovat stav substrátu ponořením prstu a měl by být mírně vlhký. Rostlině nesvědčí stání ve vodě, kde by mohla začít uhnívat.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat petúnie

Hnojení při poupatech

Hvězdník potřebuje pro svůj růst dostatek živin, nejvhodnější čas pro přihnojení je v době vyrašení výhonků s poupaty. Hnojení by se mělo opakovat následně každé dva týdny, nemělo by se to však přehánět s hnojivy s vysokým obsahem dusíku. Rostlina by sílila do listů na úkor podpory růstu květů.

Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2019/01/can-i-get-my-amaryllis-bloom-again
Přidat na Seznam.cz