Petunia 4296678 1920

Nejdůležitější prvky, které rostliny potřebují k růstu. Dopřejte jim to správné hnojivo

Rostliny v zahradě nebo na našich okenních parapetech musí mít správné podmínky pro růst. Každá rostlina potřebuje mít dostatek světla, vlhkosti a správnou dávku hydratace. Hnojiva jim dodávají potřebné prvky, které berou ze země. Hnojiva jsou tak důležitá proto, že díky nim je možný nejen růst rostlin, ale také správná výměna plynů, udržování intenzivní barvy listů, kvetení a plodnost. Zkontrolujte, jaké prvky jsou pro rostliny nezbytné, jak se projevuje jejich nedostatek a čím je doplnit.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat orchidej

Dusík

Dusík je hlavním prvkem, který ovlivňuje správnou strukturu tkání v těle rostliny. Jeho nedostatek lze snadno zjistit, protože rostlina s nedostatečným množstvím dusíku roste velmi pomalu. Protože je dusík odpovědný za barvu listů, poznáte jeho nedostatek především podle vybledlé barvy. Tomuto jevu se říká chloróza – listy nejsou tak intenzivně zelené, časem zesvětlují a postupem času úplně zhnědnou a vyschnou. Avšak přebytek dusíku může být také škodlivý: rostliny jsou pak přerostlé a mají tmavé listy. Díky tomu rychle roste listoví rostliny, avšak na úkor květů nebo plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo umí dopřát orchideji to, co skutečně potřebuje. Její nádherné květy za péči ale stojí
Zdroj obrázku: Pixabay

Draslík

Draslík je v rostlinách důležitý, protože je odpovědný za vodní hospodářství a správnou výměnu plynů. Draslík potřebují více kvetoucí a plodící rostliny. Při nedostatku draslíku jsou u rostlin typické nažloutlé skvrny a modrozelená barva. Přebytek draslíku se naopak projevuje malým množstvím plodů či květů. 

Hořčík

Je známo, že hořčík je hlavní složkou chlorofylu – pigmentu odpovědného za barvu listů a správný proces fotosyntézy. Bez něj rostlina rychle zpomaluje svůj růst a jen obtížně produkuje nové květy a plody. Nedostatek se nejčastěji projevuje na starších listech, které zpočátku žloutnou, poté hnědnou a úplně schnou.

Mohlo by vás zajímat:  Při zakládání zahrady se vyplatí zvolit rychle rostoucí druhy. Vybírat jde mezi jehličnany i listnáči
Zdroj obrázku: Pixabay

Vápník

Má odkyselující účinek, který usnadňuje rostlině vstřebávání cenných živin a správnou hydrataci.

Přidat na Seznam.cz