Odhalte tajemství barvy modrých brambor. K těm žlutým už se nebudete chtít vrátit
Modré, nebo chcete-li, fialové brambory jsou velice podobné těm klasickým. I když se vzhledově dost liší, jejich chuť je velmi podobná. Ti, kdo modré brambory ochutnali, tvrdí, že mají intenzívnější chuť. Může se stát, že někoho odradí právě modrá barva, byla by to ale škoda. Protože za tímto zbarvením se skrývá poměrně silná látka, která je prospěšná lidskému zdraví.
Nejedná se o nic nového…
Modré brambory jsou známé již od 19. století, kdy byly představeny ve Francii. Dnes se pěstují hlavně v Peru a Chile, existují ale také oblasti v České republice, kde je můžeme najít. Zajímavostí je, že oproti klasickým bramborám obsahují antokyany, které mají protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňují činnost střev a oběhový systém.
Antioxidační účinky
Modré brambory obsahují mnohem více antioxidantů než brambory žluté. Dále jsou bohaté na škrob, vitamín C, draslík a vlákninu. Antioxidanty jsou pro lidské tělo velice důležité, protože dokážou neutralizovat volné radikály v našem těle. Právě tyto radikály mohou způsobit mnohá chronická onemocnění, nebo dokonce rakovinu.
Jak je použít?
Modré brambory můžete použít namísto těch klasických – v jakémkoli pokrmu. Stejně tak příprava je obdobná – můžete je vařit či péct se slupkou nebo bez, smažit je nakrájené na kolečka nebo na hranolky, používat je teplé i studené. Připravit z nich můžete klasickou bramborou kaši. Ať už je použijete jakkoli, můžete si být jistí, že jejich barva vzbudí pozornost. Je možné, že strávníci si budou myslet, že jedí červenou řepu.
Originální svačinka, která vzbudí pozornost
Pokud chcete ohromit svoje hosty, jsou modré brambory ideální příležitostí! Nezáleží na tom, jestli je podáváte jako hlavní chod, předkrm, svačinu, nebo dokonce dezert (je možné je připravovat také ve sladkých receptech), každý se bude zajímat, co je za tou zajímavou barvou. A pokud se najde někdo, komu se takto barevné brambory nebudou příliš zdát, upozorněte je na to, že jsou mnohem zdravější než ty klasické žluté.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/purple-potatoes